2016 KRİSTAL ELMA FESTİVALİ KONUŞMACILAR

  Festival Onur Konuğu

 • Aziz Sancar
  Video Konferans

  Aziz Sancar, (d. 8 Eylül 1946, Savur), Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı.

  1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Profesör olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk ABD'li Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

  Aziz Sancar’ın geliştirip ismini koyduğu “maxicell” tekniği ile buluşunu yapıp ismini koyduğu “excinuclease/excision nuclease” enzimi terimleri Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü'ne girmiştir.

 • Festival Açılışı

 • Ahmet Pura
  Başkan
  Reklamverenler Derneği

  1973 yılından bu yana FMCG sektöründe görev alan Ahmet Pura halen Colgate Palmolive Türkiye ve Tribal Pazarlama ve Destek Hizmetleri şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Pura, Reklamverenler Derneği Başkanlığı, Reklam Özdenetim Platformu Başkanlığı, Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) Yönetim Kurulu Üyeliği, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Üyeliği, Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanlığı, TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Global Standards 1 (GS1) Komite Üyesi sorumluluklarını sürdürmektedir.

 • Kayhan Şardan
  Başkan
  Reklamcılar Derneği

  Koyu Fenerli annesinin büyük ısrarları sonucunda 1979 yılında okumak için Galatasaray Lisesi’ne geldi. Daha sonra kısa bir dönem ortaokul için İsviçre’ye gitti. Ancak daha sonra çok sevdiği mektebine geri dönerek yine Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu.

  Kütüğünde Ankara yazmasına rağmen ilk defa yaşamak için Ankara’yı Bilkent Üniversitesi Turizm bölümünü kazanınca gördü. 4 yıl boyunca hem okudu hem de yaz aylarında bol bol sahil şeridini gezerek çalıştı. Ağabeyinin ısrarlarına dayanamayarak önce Boston, ardından Los Angeles’ta MBA’nı tamamladı ve reklamcılıkla Saatchi & Saatchi Torrance ofisinde tanıştı.

  2008 yılında Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’de genel müdür oluncaya kadar müşteri ilişkilerinin her seviyesinde çalıştığı yetmediği gibi grubun matbaadan renk ayrımına tüm yan kuruluşlarında görev yapti. En sevdiği yanı küçük, büyük iş ya da müşteri ayrımı yapmaması.

  İki dönemdir Reklamcılar Derneği Başkanı olarak görev yapıyor. Gençliğinde gerçek bir fanatik olmasına rağmen son yıllarında çok olgunlaştığını düşünüyor. 14 yıldır evli ve karısına hala çok aşık. Kızlarına tapıyor ve hayatta onlarla vakit geçirmek kadar sevdiği başka hiçbir şey yok.

 • Kaan Terzioğlu
  Genel Müdür
  Turkcell

  Kaan Terzioğlu Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel iş hayatına 1990 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Bağımsız Denetim Uzmanı ve Mali Müşavir olarak başladı.

  1992 yılında Arthur Andersen ABD’de Bilişim Stratejileri ve Güvenliği Uzmanı, 1994 yılında Arthur Andersen Belçika’da Bilgi Yönetimi ve Dijital Strateji Hizmetleri Lideri, 1998 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Danışmanlık Hizmetleri Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. 1999-2012 yılları arasında Cisco Systems Brüksel ofisinde sırasıyla, EMEA Bölgesi e-ticaret Strateji Takım Lideri, EMEA Bölgesi İleri Teknoloji Satış Direktörü, Teknoloji Pazarlama Organizasyonu Yönetici Direktör, EMEA ve Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı görevlerini üstlendi.

  Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. ve Carrefoursa A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Kaan Terzioğlu, 1 Nisan 2015 tarihinden bu yana Turkcell Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

 • Vedat Uygun
  Marka Genel Müdürü
  VW Binek Araç

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Sayın Vedat Uygun, lisansüstü eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü'nde tamamlamıştır. 1997 yılında Doğuş Grubu'na katılan Uygun, Haziran 2007'den bu yana VW Binek Araç Marka Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

 • Bülent Hiçsönmez
  Ülke Direktörü
  Google Türkiye

  1969 Ankara doğumlu. Tevfik Fikret Lisesi'ni bitirdi ve ardından ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Northeastern Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisliği ve Imperial College Management School'dan İşletme alanında yüksek lisans yaptı. Digital Equipment Corporation ve Sun Mycrosystems'ta görev aldı. Sun'daki görevinin son 3 yılında Mısır, Levant ve Kuzey Afrika Bölgesinin Genel Müdürü olarak hizmet verdi. 7 yıl çeşitli görevler üstlendiği Sun Mycrosystems'den Google'a transfer oldu. 2007'den bu yana Google Türkiye Ülke Direktörü olarak görev yapıyor.

  İngilizce bilen Bülent Hiçsönmez, evli ve bir çocuk babasıdır.

 • Ömer Erdem
  Kurucu
  LIFT Content Factory

  Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Türkmedya - Çukurova Medya Grup'ta Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Ciner Medya Grup'a bağlı Merkez Dağıtım'daki Genel Müdürlük görevinden sonra Lift Content Factory'yi kurdu.

 • Ertuğ Özdemir
  Yönetici Ortak
  LIFT Content Factory

  Florida Atlantic Üniversitesi İşletme ve Pazarlama Bölümü'nden mezun olduktan sonra MCD Teknoloji Yatırımları Grubu'nda yönetim kurulu üyesi ve CMO olarak görev aldı. Türkmedya - Çukurova Medya Grup'ta Genel Müdür Yardımcılığı görevinden sonra Ciner Medya Grup'a bağlı Merkez Dağıtım'da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Samsung Electronics'te Mobil Kategori Müdürü olarak görev alan Ertuğ Özdemir, Lift Content Factory Yönetici Ortağı olarak çalışma hayatına devam ediyor.

 • Ödül Töreni Sunucusu

 • Gupse Özay
  Oyuncu, Senarist

  İzmir doğumlu. İzmir Türk Koleji ve İzmir Ege Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Üniversitede çektiği “Yaman Yaşamışım” adlı belgesel ile ödül aldı.

  Dört sene reklam yazarlığı yaptı. Dizilerde yardımcı yönetmenlik, ardından da senaristlik yaptı. Şahika Tekand Stüdyo Oyuncuları Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Prague Film School'da yönetmenlik workshop’larına katıldı.

  2012 yılında “Yalan Dünya” dizisinde oynadı. Antalya Televizyon Ödülleri ve Altın Kelebek Ödülleri’nde komedi dalında “En İyi Kadın” ve “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini aldı. Sadri Alışık Ödülleri’nde de komedi dalında “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi.

  “Deliha" adlı sinema filminin senaryosu Gupse Özay’a aittir. Bu sene senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı 'Görümce' isimli sinema filmi ile vizyonda olacak.

 • Festival Sunucusu

 • Serdar Kuzuloğlu
  Gazeteci

  1995 yılında girdiği medya sektöründe birçok farklı görev üstlendi. Meslek hayatı boyunca trendleri ve teknolojiyi takip edip okuyucu, dinleyici ve izleyicilerime aktarmaya çalıştı. Bu çabasını hala, her fırsatta sürdürüyor.

  Posta, Fanatik, Milliyet, Finansal Forum, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı (ayrıca Cumhuriyet hariç hepsinin web sitelerinin kuruluşunda görev aldı).

  Yanı sıra PC WORLD, ComputerWeek, .net, Paprika dergilerinde düzenli köşe yazarlığı yaptı.

  Radyo Kozmos ve NTV Radyo’da uzun yıllar program yaptı.

  Technology Channel, Business Channel, TRT Haber ve TRT 1’de TV programları hazırlayıp sundu.

  Yeni Nesil Hizmetler Direktörü olarak çalıştığı Doğan TV Holding’de grubun tüm markalarının dijital kurulumlarını tamamladı, stratejilerini belirleyerek yönetti.

  MYK Medya adıyla kurduğu dijital ajansta yirmiyi aşkın iç yapıma sahip internet televizyonu Televidyon, birçok ilke imza atan teknoloji haber portalı Yahoyt, lokasyon tabanlı sosyal ağ Kaybolduk.biz ve Türkiye’nin ilk nostalji temalı video sitesi Alkışlarla Yaşıyorum gibi hala gururla andığı bir dizi projeyi hayata geçirdi.

  Halen başta blogu olmak üzere her fırsatta yazmaya; öğrendiklerini paylaşmaya devam ediyor ve kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Bilgi Üniversitesi / Next Academy’de ‘Sosyal Medyada İletişim ve Pazarlama’ başlıklı yüksek lisans dersini veriyor.

  Bir yandan da 2014 yılında blogunda başladığı Haftanın Özeti serisinin taşındığı Dünya Halleri sitesinin Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor.

  Bütün bu uğraşlardan kalan zamanlarda danışmanlık yapıyor, konferanslarda fikirlerini paylaşıyor, bir dizi dijital projede yatırımcı ve girişimci olarak yer alıyor.

 • Oturumlar

 • Amy Cole
  Ürün Geliştirme Direktörü
  Instagram

  Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde marka iletimi ve gelişiminden sorumlu Amy, pazarlama yöneticileri, markalar, ajanslar ve diğer organizasyonlarla birlikte Instagram stratejilerinin oluşturulması konusundaki iş birliklerini yönetiyor.

  Instagram ekibinin 6. çalışanı olarak başlayan Amy, Instagram’ın reklam platformunun lansmanında aktif rol oynadı ve uluslararası pazarlara genişlemesini sağladı.

  Instagram’dan önce, Chrysler’de Ürün Mühendisliği ve AeroDinamik Geliştirme bölümünde, öncesinde Sephora’da İş Geliştirme bölümünde çalışan Amy, Michigan Üniversitesi Mühendislik ve Stanford Üniversitesi MBA bölümü mezunu.

 • Begümhan Doğan Faralyalı
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Doğan Holding
 • David Shing
  Dijital Kahin
  AOL

  David Shing, AOL’in Digital Prophet’ı olarak anılıyor. Shing vaktinin büyük bir çoğunluğunu, geleceğin internet dünyasını şekillendirmesini izleyerek geçiriyor. Kalan zamanında ise dünyanın nereye gittiğine ve bundan en faydalı biçimde nasıl yararlanılabileceğine dair düşünüyor ve fikirlerini paylaşıyor. Shing’in hayatının büyük çoğunluğu, hem büyük hem de küçük çaplı yaratıcı şirketlerin dijital dünyasında çalışarak geçti. Şimdiki unvanını almadan önce AOL’da Medya ve Pazarlama Avrupa Direktörü olarak görev yaptı.

 • Derya Özkaya Matraş
  Türkiye Ülke Direktörü
  Facebook

  Aralık 2015’ten bu yana Facebook Türkiye Ülke Direktörü olarak görev yapan Derya Özkaya Matraş, Türkiye’de faaliyet gösteren marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer ilgili şirket ürünlerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla çalışan ekibe liderlik ediyor.

  Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Daha önce Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev aldı. Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

 • Emrah Kaya
  Chief Youth Officer
  Youtholding

  1979'da Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü'nü bitirdi. 2001 yılında Türkiye'nin ilk gençlik pazarlaması şirketi olan the uniclub'ı kurdu.

  Pazarlama İletişimi, Gençlik İletişimi konusunda uzman olan Kaya, 2002 yılında eğitim sektöründeki boşluğu fark ederek üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller için Eğitişim Kariyer Enstitüsü'nü kurdu.

  Geçen 14 yıl içinde ilklere imza atmaya devam eden Kaya, önce dijital pr üzerine yoğunlaşan Youth Media'nın temellerini attı ardından Youth Research, Keynote Speakers Agency ve son olarak Gençlik perakandeciliği konsepti ile üniversite kampüslerinde 100'lerce mağazaya ulaşacak Youth Store şirketlerini Youtholding çatısı altında topladı. Lisansüssü isimli şirketteki ortaklığı ise üniversite öğrencilerinin kendi üniversitelerine ait lisanslı ürünleri vizyonuna hizmet ediyor. GEnçlik pazarı odaklı yatırımlar yaparak her geçen gün büyüyen Youtholding, 127 çalışanı, İstanbul merkezli şirket Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük gençlik şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

  Her noktada gençliğe temas eden markalarıyla, Türkiye'nin ilk 100'üne giren şirketlerine gençlik ve genç yetişkinlere yönelik pazarlama ve satış konularında, online ve offline medya, araştırma ve perakende konularında hizmet veriyor.

  Emrah Kaya, Futuristler Derneği'nde (TFD), Toplum Gönüllüleri Vakfı'nda (ToG) ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği'nde (FODER) de aktif yönetim görevlerinin yanı sıra, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği'nde de (DPİD) üye olarak görev alıyor. 2010 yılında Global Endeavor Girişimcisi seçilen Kaya, aynı zamanda 2011 yılında European Business Awards'ta Avrupa'nın en iyi 10 girişimcisi arasına girdi ve Ruban D'honneur nişanını almaya hak kazandı. 2012 yılında ise Youtholding ile Harvard Business School'un Global Partner'ları arasına girdi.

 • Fergus O'Hare
  APAC Bölgesi Kreatif Direktörü
  Facebook

  Yaptığı "epik" sunumlarla Facebook'un rock yıldızı olarak tanınan Fergus O'Hare, Facebook Creative Shop'un APAC bölgesindeki direktörü olarka görev alıyor. Paris ve New York'taki küresel reklam ajanslarında metin yazarı ve kreatif direktör olarak 17 yıl boyunca Louis Vuitton, Dove, Coke, IBM, Motorola, Nestle, IKEA, Duracell ve Ford gibi markalarla çalışan O'Hare, bu sürenin sonunda Facebook'a geçiş yaptı. Orta Doğu, Afrika, Türkiye ve İsrail'in de bünyesinde bulunduğu bölgeye 2014 ve 2015 boyunca Yaratıcı Strateji Başkanı olarak Facebook'ta görev alan O'Hare bu sürenini ardından Asya Pasifik bölgesine terfi oldu. Fergus sadece yaratıcı kimliğiyle öne çıkmıyor, yaptığı etkileyici ve karizmatik sunumlarda stratejik ve yaratıcı düşünmeyi eğlence ve taze fikirlerle bir araya getiriyor.

 • Fura Osp Johannesdottir
  Grup Kreatif Direktörü
  R/GA

  Fura, R/GA’in Orta Doğu bölgesinin kreatif departmanını yönetiyor. Dijital sektördeki 16 yıldan fazla tecrübesiyle, Fura sektördeki en yenilikçi dijital kampanyalar, ürünler ve bunlara bağlı hizmetler üzerine çalıştı.

  R/GA’de 10 yıldan fazla süre çalışmış olan Fura, New York ve Stockholm’deki ekiplerine ve müşterilerine hem stratejik hem de yaratıcı bir vizyon kazandırmdı. Fura, e-ticaret ve perakende işini yürüttüğü ve güncel trendler ve yenilikleri keşfederek hesabı yeni bölgelere taşıdığı, kreatif başkanı olduğu R/GA’in Nike hesabında uzun yıllar çalıştı. Aynı zamanda Samsung US’in kreatif ekibini yöneten ve R/GA’nın Walmart hesabının arkasındaki kreatif liderlerden biri olan Fura 2014 yılında Stockholm’e, ofise yeni bir liderlik anlayışı getirmek ve ofis için stratejik bir vizyon kurmak için geri döndü ve Volvo, H&M, Absolut ve ICA gibi müşterilerle çalıştı. Fura’nın yakın zamanda gerçekleşen R/GA Londra’ya dönüşü, onun büyük bir sorumlulukla, ajans için kilit bir büyüme bölgesi olan Orta Doğu’daki büyümeye yardımcı olmasını ve kreatif liderlik rolünün oluşmasını ve sağladı.

 • Henry Mason
  Genel Direktör
  Trendwatching.com

  Henry Mason, University of Nottingham’da Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan ve KPMG’de kariyerine başladıktan sonra, 2010 yılında trendwatching.com’a katıldı.

  Günümüzde şirketi aktif olarak yöneten ve trendwatching.com’un tüm ücretsiz yayınlarını ve ücretli hizmetlerini trend odaklı bakış açısıyla denetleyen Henry, son 3 yılda, 6 kıtada 25’ten daha fazla ülkede 50’den fazla keynote sunumu yaptı.

  Henry, aynı zamanda “Trend-Driven Innovation” isimli kitabın da yazarı.

 • Levent Kömür
  Satış Direktörü
  Mey/Diageo Türkiye

  Levent Kömür 1992′de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Procter & Gamble Türkiye Pazarlama Departmanı’nda çalışmaya başladı. Procter & Gamble’da 18 yıl boyunca Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da çok çeşitli görevlerde bulundu. 2010 yılında “shopper marketing” konusunda dünyanın önde gelen ajanslarından Integer’in İstanbul ofisini kuran Kömür, 2012’de Mey Diageo Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlendi. 2013 yılında Capital dergisinin düzenlediği ankette Yılın Pazarlamacısı seçildi.

 • Mark Little
  Medya Bölümü Avrupa Afrika Başkan Yardımcısı
  Twitter

  İçerik şirketlerine, Twitter’ı kitlelere ve hayranlara ulaşmak için nasıl kullanacaklarını gösteren bir takımın oluşturduğu medya bölümünün Avrupa ve Afrika bölgesi başkan yardımcısı olan Mark, uzun bir medya ve gazetecilik kariyerinden sonra, 2015 yılının Kasım ayında Twitter’a katıldı. 20 yıl boyunca, İrlanda’nın en büyük televizyon istasyonu olan RTE için çalıştı ve 11 Eylül saldırısı, Irak ve Afganistan savaşları gibi çağımızın en büyük olaylarının haberlerini hazırladı.

  2010’da kurduğu sosyal medya ajansı Storyful’u 2013’te Newscorp’a sattı.

  Lisans eğitimini Trinity College’da Ekonomi ve Sosyal Çalışmalar üzerine tamamlayan Mark, İrlanda’da yılın radyocusu ve televizyon habercisi seçilmek gibi birçok farklı başarıya imza attı. Mark aynı zamanda, çok satanlar listesine girmiş “Turn Left at Greenland” adında bir anı kitabı ile birlikte, dünya meseleleri üzerine 3 kitap yazdı.

 • Mehmet İçağasıoğlu
  SVP, COO
  FNG Turkey

  North Alabama Üniversitesi mezunu ve aynı üniversitede pazarlama MBA derecesi alan İçağasıoğlu, Kasım 2006’dan beri şirket bünyesinde çeşitli kademelerde görev aldı. Son olarak SVP, COO unvanıyla reklam satış sorumluluklarını sürdürmeye devam ederken aynı zamanda şirketin genel büyümesine katkıda bulunuyor.

 • Muharrem Ayın
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Open
 • Nathan Reddy
  Kurucu Ortak
  TBWA/Gavin/Reddy

  Nathan kendine son yirmi yılda seçkin bir iş deneyimi geçmişi oluşturdu. Hala yaşıtları tarafından hem bölgesel hem de küresel olarak ödüllendirilmeye devam ediyor. ‘Grid’ Güney Afrika, Afrika ve Ortadoğudaki en çok ödüle layık görülen marka odaklı tasarım şirketi oldu. Nathan’ın Güney Afrika’nın en çok saygı duyulan ve övülen kreatifi olması yönündeki yükselişi, hiç beklenmedik bir başarıydı.

  1992’de, FCB kariyerine başladıktan iki yıl sonra, Nathan TBWA/Hunt Lascaris’e Tasarım Başkanı olarak katıldı. Daha sonra AMC ’nin tasarım departmanına geçiş yaptı, (sonrasında DDB Güney Afrika). Nathan TBWA/Gavin/Reddy’nin kurucu ortağı ve Grid’in basit felsefesini destekleyerek kendisini ona adıyor : ‘ Dünyanın başka bir markaya ihtiyacı yok. Anlam ifade edecek bir şey yap.’

 • Nebil Özgentürk
  Gazeteci, Yazar

  Adana’da doğdu. Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Günaydın gazetesi İzmir bürosunda muhabir olarak gazeteciliğe başlayan Özgentürk, mesleğe İstanbul’da Sabah gazetesinde devam etti. Gazetecilik çalışmaları sırasında tüm Anadolu’yu baştan başa dolaştı, pek çok siyasi lider ve siyasi olayları gözlemleyip röportajlar kaleme aldı. Romanya’da, Abhazya’da, Körfez Savaşı döneminde savaş muhabirliği yaptı.1990 yılında Sabah Gazetesinde köşe yazarlığına başladı, yaptığı röportajlar ses getirdi. Köşe yazıları yıllar içinde “Bir Yudum İnsan”, “Unutulmayanlar”, “Yıllar ve Yüzler” adıyla kitaplaştırıldı. 1998’de ATV’de başlayıp CNN Türk’te devam eden Bir Yudum İnsan belgeselleri bir döneme damgasını vurdu. Ardından 1000 dakikalık “Türkiye’nin Hatıra Defteri” ve “Sanatımızın Hatıra Defteri” belgesellerine yapımcı, yönetmen ve metin yazarı olarak imza attı. 8 yıl boyunca ekranlarda devam ederek kültür sanat alanında bir rekora imza atan ve pek çok ödül getiren Yaşamdan Dakikalar programında ekranı Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Sunay Akın ile paylaştı, aynı zamanda programın yapımcılığını üstlendi. Kenan Işık’ın sunduğu “Dünya Bir Oyun Sahnesi”, Ferhat Göçer’in sunduğu “Güzel Şeyler” adlı kültür sanat programlarını hazırlayıp yönetti. Can Dündar’la birlikte “İstanbul’un Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar” belgeselini hazırladı. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 50. yılına özel bir belgesele imza attı. Yüz yaşını geçen insanların tanıklıklarını ve uzun yaşam sırlarını “Asırlık Yüzler” belgeselinde yansıttı. Can Dündar ve Coşkun Aral’la birlikte kaybolmaya yüz tutan kültürlere, Türkiye’nin farklı inanç ve kimliklerine ışık tutan “Biz-Kültür Yolcuları” belgeselinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. “Osmanlı’dan Cumhuriyete At Sevdası” belgeselinde Osmanlı döneminden Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar at ve atçılığın tarihsel serüvenini anlattı. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar’ın başarı öyküsünü anlatan bir belgesel hazırladı. Bunların yanı sıra çok sayıda kurumsal belgeseller ve kent belgeselleri yaptı. 20’den fazla kitaba yazar olarak imza atan Nebil Özgentürk gazetecilik, televizyonculuk, kültür-sanat alanında yüzlerce ödülün de sahibidir.

 • Ömer Keser
  Satış Müdürü
  Cesenta Software

  İrlanda, Dublin’deki Silicon Docks merkezli, yenilikçi bir Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) start-up şirketi olan Cesenta Software’in satış müdürlüğünü yürüten Ömer, uzmanlığı ve görüşleriyle şirketlerin IoT alanına doğru zamanda, doğru araçlar ve doğru destekle yumuşak bir geçiş yapmasını kolaylaştırır.

  Kariyerine yazılım geliştirme üzerine başladı fakat kurumlara danışmanlık yapmak ve onları doğru yazılım çözümleriyle eşleştirmek üzerine olan yeteneğini keşfetmesi uzun sürmedi. Cesanta’ya katılmadan önce, Ömer’in dünyadaki iki büyük sosyal pazarlama şirketi ile ilişiği vardı: Google ve Twitter. Türkiye’deki en büyük markalar ve ajanslarla stratejik ortaklıkları yönettiği Twitter’ın Avrupa genel merkezinde gelir operasyonlarından sorumluydu. Google’ın Avrupa genel merkezinde geçirdiği zaman sırasında ayrıca Google’ın reklam işleri için farklı EMEA pazarları ile ortaklık geliştirmekle sorumluydu.

 • Osman Serim
  Yiyecek – İçecek Danışmanı
  BTA

  1957 yılında İstanbul’da doğan Osman Serim, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitimini bir süre Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1976 yılı itibarıyla Avrupa, Amerika, Orta Doğu, Asya, Uzak Doğu ve Türkiye’de pek çok otel ve restoranda çalıştı. 1992 yılında yiyecek ve içecek konusunda danışmanlık hizmeti veren bir şirket kuran Serim, Avrupa’da, Orta Doğu’da, Amerika’da ve Asya’da 180’in üzerinde projeye yatırım ve işletme konusunda danışmanlık hizmeti verdi. Halen yiyecek içecek konusunda danışmanlık yapmaya devam eden Serim, profesyonel ve amatör şefler için ilgili alanlarda eğitim programları düzenledi, atölye çalışmaları yaptı.

  Türkiye’de ve yurtdışında bir çok Gastronomi Derneği’nin üyesi olan Serim, yiyecek içecek konusunda yayın yapan ulusal ve uluslararası pek çok dergiye yazılar yazıyor, yemek kültürü hakkında seminerler düzenliyor, uluslararası organizasyonlara konuşmacı olarak katılıyor. 38 yıldır sektörün içinde olan Serim, yemek kültürü üzerine pek çok kitap yazdı veya ortak yazar olarak tecrübeleriyle destek verdi. Serim’in kitaplarının bir kısmı Amerika’da, İngiltere’de, Kore’de yayınlandı.

  Serim, 1999 yılından bu yana BTA’nın Yiyecek İçecek Danışmanlığını yürütüyor.

 • Peter Economides
  Kurucu
  Felix BNI

  Atina merkezli global marka stratejisi danışmanlığı şirketi olan Felix BNI’nin sahibi ve kurucusu olan Economides’in müşterileri arasında Coca-Cola, Heineken, Philip Morris, Seychelles Tourism, Affidea, Oceanco gibi markalar yer alıyor.

  Güney Afrika, Hong Kong, Yunanistan, Meksika ve ABD’ye uzanan oldukça geniş global bir reklam ajansı yönetimi tecrübesi var.

  McCann World Group’un eski WW Executive Başkan Yardımcısı ve WW Müşteri Hizmetleri Direktörü olan Economides, TBWA\Worldwide’da ise Küresel Müşteriler bölümünün başında Absolut, Apple, Beiersdorf, Chivas Regal, Nissan ve Sony gibi markalara hizmet verdi.

  McCann’in Başkan Yardımcısı ve müşteri hizmetlerinin dünya çapındaki direktörü olarak, 1,8 milyar dolarlık Coca-Cola hesabının dünya çapındaki yönetiminden sorumluydu. TBWA’de ise, 1997’de Steve Jobs’ın geri gelmesinden sonra Apple’ın geri dönüşümünü başlatan dünya çapındaki “Think Different” kampanyasının planlamasından ve yönetiminden sorumluydu.

  Aynı zamanda Arizona merkezli yardım derneği Make-A-Wish International’ın da yönetim kurulu başkanlığını yürüten Economides, 2015 yılında ise Hellenic Council of America tarafından Yaşam Boyu Başarı ödülüne ve ABD Kongresi tarafından da üç ödüle layık görüldü.

 • Rich Waterworth
  YouTube Pazarlama Direktörü
  Google

  Rich EMEA bölgesinde YouTube markası ve ticari duruşunu geliştirme amacıyla YouTube Pazarlama Direktörü olarak 2011 yılında Google’a katıldı. Rolü YouTube için ürün ve içerik pazarlaması dahil tüm pazarlama aktivitelerinin yanı sıra yaratıcı ve endüstri ilişkileri ve ürün pazarlamasını kapsıyor.

  Rich daha önce Birleşik Krallık’ın en büyük özel TV network’ü olan ITV’de platform pazarlama direktörü olarak on-demand servisi ITV Player’in lansmanı da olmak üzere online ve multiplatform pazarlamadan sorumlu oldu. ITV’den önce ise Extreme Sports Channel’da 50’den fazla pazarda pazarlamadan sorumlu olmuş, Birleşik Krallık’ta Current TV’i hayata geçirmiş ve global markalara ürün stratejisi ve pazarlama konusunda danışmanlık vermişti.

  Oxford Üniversitesi mezunu ve 2 çocuk sahibi olan Rich, Londra’da yaşıyor.

 • Sadettin Saran
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Saran Group

  Amerika Birleşik Devletleri’nde 1964 yılında dünyaya gelen Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Amerikalı bir anne ve Kırıkkaleli devlet memuru bir babanın oğludur. İki yaşına kadar Amerika’da yaşayan Saran; ilk, orta ve lise eğitimini Türkiye’de aldıktan sonra spor bursuyla Kentucky Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne kabul edilmiş ve 1987 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Saran, Arkansas’ın Little Rock kentindeki Ensco Environmental Services şirketinde Teknik Destek Mühendisi olarak çalışma hayatına başlamıştır.

  1988 yılında Türkiye’ye dönen Sadettin Saran, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Dış İlişkiler Danışmanı olarak görev yapmıştır. 1989 yılında SARAN International şirketini kuran Sadettin Saran, bu şirketiyle; Lockheed Martin, Raytheon International, ESPN, Geest Inc. gibi dünya devlerinin Türkiye temsilciliklerini üstlenmiştir.

  1990-1995 yılları arasında, Martin Marietta şirketinin Ankara ofisinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış, kısa bir süre sonra da şirketin Genel Müdürlük görevine getirilmiştir.

  1984-1985 yıllarında Türk Milli Yüzme Takımı kaptanlığını üstlenen, bu dönemde 50 metre serbest yüzme rekoru, Master Cumhuriyet Şampiyonası’nda da 50 metre serbest ve 50 metre kelebekte Türkiye rekoru kırmıştır. Saran, 50 metre kelebek kategorisinde 2013’te Hollanda Şampiyonu, 2014’te rekor kırarak Fransa Şampiyonu, 2015 ‘de Norveç - Oslo ve İspanya Palma de Mallorca yarışında Türkiye rekoru kırmış, 2016‘da da Fransa Master yarışında Fransa şampiyonu olmuştur. Ayrıca Sadettin Saran, ABD’ de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın kaptanlığını üstlenmiş ve arka arkaya iki yıl, “En Değerli Sporcu” seçilme başarısını göstermiştir. Sadettin Saran, sporun kendisine verdiklerini spor üzerinden topluma geri kazandırmaktadır. Sadettin Saran, Türkiye’de spor yayıncılığı alanındaki boşluğu doldurma vizyonuyla 1995 yılında Saran Group’u kurmuştur. Saran Group, Türkiye’de spordan medyaya; turizmden havacılık sektörüne kadar 7 farklı dalda 30 şirketi ve 4500 çalışanıyla hizmet veren şirketler topluluğudur. Saran Group, yaptığı yatırımlar ve sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin lider şirketlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

  Saran Group, bugüne kadar başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere 14 spor salonunu Doğubayazıt, Ağrı, Ardahan, Hakkâri, Kırıkkale, Van, Kahramanmaraş ve Soma gibi illerde açmış, on binlerce çocuğun spor yapmasını sağlamıştır.

  Ayrıca Saran Group, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Açık Deniz Yüzme Şampiyonası gibi engelli bireylere yönelik spor organizasyonlarının da destekçileri arasındadır.

  Diş hekimi Emek Saran ile evli olan Sadettin Saran, evli ve iki kız çocuk babasıdır. İngilizce, İspanyolca ve orta derecede Almanca bilmektedir.

 • Susan Agliata
  Youtube Markalı İçerik Çözümleri Avrupa ve MEA Bölge Direktörü
  Google

  Susan Agliata is the Head of YouTube Branded Content Solutions for Europe, Middle East & Africa at Google.

  By 2019 80% of the world’s Internet traffic will be video, and YouTube is where the world chooses to watch. Brands have an enormous opportunity to shape the future of entertainment by telling inspiring stories in new innovative ways. Susan works with some of the largest brands and agencies in the world to help them define these stories on YouTube, execute on innovative campaigns, and connect to new and passionate communities through collaboration with the influencer ecosystem.

  Beginning her career in publishing, she caught the digital bug, and joined Google NYC in 2009. After spending a few sunny years in San Francisco, she now lives and works in rainy London.

 • Veysel Berk
  Kurucu
  Çaycı, PayPad

  Çaycı ve PayPad’in kurucusu Veysel Berk, Boğaziçi Üniversitesi mezunu. MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de okumaya devam etti ve University of California Berkeley’de doktora programına davet edildi. Berkeley’de doktorasını aldıktan sonra Amerikan Enerji Bakanı ve Nobel Ödüllü Fizikçi Steven Chu ile doktora sonrası çalışmalar yaptı. Yaptığı buluşlar 2013 yılında Science dergisinde yayınlandı. Aynı yıl, Silikon Vadisi’nde kurduğu bilişim ve teknoloji şirketi Wallit’e iki hafta gibi kısa bir sürede 1 Milyon doların üzerinde yatırım aldı. Yatırımcıları arasında HP’nin başkan yardımcısı, OpenTable’in başkanı, PocketGems CEO’su gibi meşhur isimler ve Venture Capital şirketleri var.

 • Yüce Zerey
  Bölge Dijital Direktörü
  Unilever

  İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten yine burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladı.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlüklerinde bulundu. Türk Hava Yolları’nda eTicaret ve Marka Müdürü olarak görev yaptı.

  The Coca-Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar bölgesinde İnteraktif Pazarlama Grup Müdürü, akabinde Entegre İçerik Yönetim Direktörü olarak profesyonel kariyerine devam etti.

  Halen Unilever’de, Türkiye, İran, İsrail, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya, Ukrayna ve Belarus’tan oluşan bölgenin Dijital Direktörü olarak profesyonel yaşamına devam ediyor.

  Yerli yabancı 115 ödül ile sürdürdüğü pazarlama kariyerine paralel olarak 15 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini veriyor.

  Doğan Kitap tarafından yayımlanan The Profesyonel ve Fabrika Ayarlarına Dön isimli kitapların yazarıdır.

 • Prodüksiyon

 • Bahadır Arlıel
  Kurucu Ortak, Yapımcı
  Interfilm İstanbul

  1991 Yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatları Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik döneminde film sektörün çalışmaya başladı ve çeşitli şirketlerde deneyim kazandıktan sonra 2006 yılında Interfilm İstanbul AŞ’yi kurdu.

  2005 Yılından kurulan Reklam Yapımcıları Derneği Genel Sekreterlik ve Başkanlık görevlerinde bulunmuştur. 2015 yılında Kansersiz Yaşam Derneği As Başkanı olarak seçilmiştir ve halen bu görevi sürdürmektedir.

  Reklam film yapımı yanısıra Türk Pasaportu ve Turkish Oil Wrestlers adlı belgesel filmlerin yapımcısıdır. Halen Interfilm İstanbul’da şirket yöneticisi ve yapımcı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

  Filmografi
  • 1991 – 2016 1000’den fazla reklam filmi yapımcılığı
  • 2011 “Turkish Oil Wrestlers” Belgesel – Ortak Yapımcı
  • 2011 “Turkish Passport” Belgesel Drama - Yapımcı

 • Ender Sevim
  Kurucu Ortak, Yapımcı
  DEPOfilm

  1976'da Kocaeli'de doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden 1999'da mezun oldu. 2004 Kasım ayında kurulan DEPOfilm'in kurucu ortağı ve yapımcısı olarak meslek hayatına devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa Yapımcılar Birliği (CFP-E) başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

 • Müge Kolat
  Yönetim Kurulu Üyesi / Yönetici
  İmaj

  16 Kasım 1969 ‘da Izmir de doğdu.. Bogaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1991 ‘de mezun oldu. Prodüksiyon şirketleri ve Tv kanalları program departmanlarında çeşitli görevler aldıktan sonra 1994 de Imaj Grubu’na girdi. Post prodüksiyonun tüm aşamalarında çalıştıktan sonra 2010 yılından itibaren yönetici ortak olarak görevine devam etti. Imaj Grup bünyesinde birçok sinema filmi, reklam filmi , albüm ve TV programının yapımcılıgında bulundu. Grubunun ortak olduğu “Vavien” , “Kış Uykusu”,” 3 Maymun”, “Prensesin Uykusu”, “Bir Zamanlar Anadolu” ,”HesaptaAşk “ ,” Istanbul Kırmızısı” gibi filmlerde prodüktörlük yaptı..

  22 yıllık evli ve 2 çocuk annesi halen aktif olarak Imaj Stüdyolarının yöneticiliğini yapmaktadır.

 • Tunay Vural
  Kurucu Ortak, Yapımcı
  PTOT Film

  1989 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatlarını Bölümü’nden mezun olduktan sonra sektörün çeşitli bölümlerinde 10 yıl çalıştı. Edindiği deneyimler sonucunda 1999’da PTOT Film AŞ’yi kuran Vural halen şirketin yöneticisi, ortağı ve yapımcısı olarak görev yapıyor.

  2003 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nde ve 2008 yılından beri de Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını da sürdüren Vural; 2006-2010 yılları arasında Reklam Yapımcıları Derneği Genel Sekreteri ve 2013-2016 yılları arasında Reklam Yapımıcıları Derneği Başkanı olarak görev yaptı.

  Filmografi
  • 1999 – halen 500’ü aşkın reklam filmi yapımcılığı
  • 2002 “9” yönetmen Ümit Ünal – Ortak yapımcı
  • 2011 “Sensiz Yaşanmaz” Barbaros Erköse Belgeseli – yönetmen Bertan Başaran – Yapımcı
  • 2014 “Silsile” yönetmen Ozan Açıktan – Yapımcı
  • 2016 “Annemin Yarası” yönetmen Ozan Açıktan – Yürütücü Yapımcı
  • 2016 “İkimizin Yerine” yönetmen Umur Turagay – Yürütücü Yapımcı

 • Gamer'ları Neden Daha Ciddiye Almalıyız

 • Kaan Kural
  Spor Yorumcusu

  1974 Ankara doğumlu. İlkokulu Ankara Koleji, ortaokul ve liseyi Robert Kolej'de okudu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Fast Break ve Slam dergileri; Yeni Yüzyıl, Sabah, Radikal, Vatan gazeteleri; NTVRadyo, RockFM radyoları; NTVSpor, CNN Türk, D-Smart kanallarında çalıştı. Halen Tivibu platformu, Socrates dergisinde spor yorumluyor ve yazıyor. 2014'ten itibaren Riot Games bünyesinde eSpor yorumculuğuna da başladı.

 • Tuğbek Ölek
  Danışma Kurulu Başkanı
  TOGED

  Türkiye oyun sektörünün en eski profesyonellerinden olan Tuğbek Ölek, kariyerine 1996’da tekniker olarak başladı ve ardından oyun basınına geçti. Yaklaşık 20 yıldır aralarında Oyungezer, Level, Progamer, Free2Play’in de bulunduğu pek çok yayının yöneticiliğini yapmaktadır. 1999 senesinde Türkiye’nin ilk profesyonel oyun turnuvasını organize ederek ülkemizde elektronik sporların temelini atmış, düzenlediği organizasyonlarla ülkemizin 12 kez yurtdışında temsil edilmesini sağlamıştır. 2004 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Seti Media şirketi ile birlikte, ülkemizin önde gelen pek çok firması ile ortak projeler geliştirmektedir. Bu projeler arasında Türkiye’nin en büyük dijital oyun mağazası Playstore ve dünyanın ilk executive oyun klübü The Game For Big Kids özellikle göze çarpmaktadır. Tuğbek Ölek halen Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin Danışma Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

 • Ambalaj Tasarımı

 • Burhan Özgören
  Hizmet Yönetimi Grup Başkanı
  Matris A.S.Y.

  Saint Benoit Lisesi’ndeki öğreniminden sonra İstanbul Üniversitesi’nde Uzay Bilimleri eğitimi aldı.

  Toulouse, Fransa’da uzay merkezinde görev almayı umarken, değişik Orta Doğu ülkelerindeki mecburi görevleri fark edince, ailedeki matbaacılık yönü ağır bastı ve ilgisini ambalaj sektörüne çevirdi.

  Değişik ajans ve matbaalarda yöneticilik yaptıktan sonra, 2012 yılında Matris Ambalaj Süreç Yönetimi şirketinde görevine başladı. Tüm baskı teknikleri, renk yönetimi ve grafik standardizasyon gibi konularda tecrübe sahibi olarak, hizmet verdiği markaların ‘’Basılı Ambalaj Kalite Yönetimi Standartlarını’’ belirliyor ve kendi tabiri ile ‘’Marka Gardiyanlığı’’ yapıyor.

  Ajans-müşteri-matbaa üçgenindeki tüm sorunları 1995 yılından itibaren deneyimlemiş biri olarak sektörün her paydaşı ile omuz omuza kariyer hayatına Matris’te Hizmet Yönetimi Grup Başkanı olarak devam ediyor.

 • Ece Sancak
  Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü
  Elif Plastik

  Boğaziçi Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği lisans eğitimini tamamladıktan sonra aklına koyduğu gibi “hızlı tüketim” sektöründe pazarlama alanında çalışmaya başladı. 2001 yılından itibaren 7 yıl süreyle Reckitt Benckiser Türkiye ve Reckitt Benckiser Almanya’da pazarlama ve satış bölümlerinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 2008 yılında katıldığı Türk Telekom’da 3 yıl boyunca “bireysel segment pazarlama müdürü” olarak görev yaparak Türk Telekom’un yeni yapılanmasında aktif görev aldı. 2011 yılından beri Elif’te pazarlama ve kurumsal iletişim alanında iş hayatına devam eden Ece’nin toplam 8 ayaklı 2 oğlu bulunuyor.

 • Saadet İpek Devret Bilkay
  Kurucu Ortak
  Amazon Tasarım ve Reklam

  2007 yılından bu yana Amazon Tasarım ve Reklam Limited Şirketinde (Ludus) kurucu ortak ve ajans başkanlığı görevini yürütüyor, aynı zamanda sanat yönetmeni olarak görev yapıyor.

  Kariyerine 1999 yılında matbaa ile başlayıp, uluslararası reklam ajansları, medya planlama firmaları, gazete, dergi ve süreli yayıncılar ve son olarak da FMCG şirketlerinde inhouse sanat yönetmeni olarak devam etti, 2007 yılında da kendi şirketini kurdu. Marmara Güzel Sanatlar Grafik Tasarımı Bölümü mezunu olan Bilkay, halen yönetmekte olduğu Ludus ile FMCG üzerine uzmanlaşmış, yenilikçi BTL tasarım çözümlerini pek çok uluslararası yerli ve yabancı marka ve firmaya sunuyor.

 • Umay Çubukçu
  Tasarımcı
  Umay Çubukçu Tasarım Atölyesi

  İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Psikoloji ve MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunu olan Umay Çubukçu, Manajans Thompson, RPM Radar, Medina Turgul DDB reklam ajanslarında çalıştı. 2000 yılında büyük bir tutkuyla gönlünü kaptırdığı ambalaj tasarımına yoğunlaşarak Jeffi Medina ile Grafis’i kurdu. 2005 yılında da kendi ambalaj tasarım atölyesini kuran Çubukçu, halen aynı keyifle çalışmalarını sürdürüyor.

 • Cannes Lions

 • Fatoş Karahasan
  Gazeteci/Yazar

  İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Fatoş Karahasan, Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama, İletişim Becerileri, Reklamda Güncel Konular başlıklı dersleri yürütüyor.

  Uzun yıllar, ülkemizin önde gelen reklam ajanslarında tepe yöneticilik yaptı. Dergi ve gazetelerde yayınlanmış yüzlerce makalesi var.

  “Reklamcılık” ve “Siyasi Pazarlama” kitaplarını Fransızcadan Türkçeye çevirdi. “Vasat Reklamdan Nasıl Kurtulunur?”, Doğan Kitap’tan yayınlanmış olan “Taşlar Yerinden Oynarken. Dijital Pazarlama’nın Kuralları” ve “Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları” başlıklı üç kitabı var. Capital, Tempo ve Start-Up dergilerinde köşe yazılarına devam ediyor.

  Türkiye'nin pek çok ilinde Pazarlama, Marka Yönetimi, İletişim, Reklam, İnovasyon, Dijital Ekonomi ve Yetenek Yönetimi konularında konuşmalar yapıyor ve konferanslarda Master of Ceremony olarak çalışıyor.

  Karahasan aynı zamanda Reklam Özdenetim Kurulu üyeliğini sürdürüyor

 • Neslihan Olcay
  CEO
  Maxus Türkiye

  Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji mezunu olan Neslihan Olcay, Ocak 2011’den bu yana Maxus Türkiye CEO’su olarak görev yapıyor. Son 5 yıldır en hızlı büyüyen global medya ajansı olan Maxus, 2007’den bu yana Türkiye’de de reklamverenlerin yeni medya ortamında gereksinim duyduğu değişime yönelik çözümler üretme vizyonuyla medyanın gelenekselden dijitale tüm alanlarında hizmet veriyor.

  Üniversite yıllarında halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanlarında çalışan Neslihan Olcay, 1995-2010 yılları arasında Universal McCann, Initiative Media ve Mindshare gibi global medya ajanslarında planlama uzmanlığından yönetici ortaklığa kadar farklı roller üstlendi. Kariyeri boyunca çeşitli sektörlerden gerek global gerekse lokal sayısız reklamverenle çalışma imkanı buldu. Olcay, Ocak 2016’dan bu yana Maxus’taki görevine ek olarak, yeni bir pozisyon olan GroupM Türkiye Chief Digital Development Officer’lığı görevini de yürütüyor.

  1999-2008 yıllarında İstanbul ve Galatasaray üniversitelerinde medya planlama dersleri veren Olcay, 2012’de “Markaloji - Markaya Dair Her Şey” kitabının medya planlama bölümünü kaleme kaldı. 2011’den bu yana IAB Türkiye Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı olan Olcay, 2013’ten beri eşzamanlı olarak derneğin Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

  2015 yılında GroupM’in akademisi AdvantageM kapsamında başlatılan dijital dönüşüm programının da liderliğini yapan Olcay, 2009’dan bu yana Kristal Elma, Felis, A Awards, IAA Üniversitelerarası Reklam Yarışması, ODD Gladyatör, IAB Mixx Awards Türkiye ve IAB Mixx Awards Europe gibi bir çok yarışmasında jüri üyeliği ve IAB Mixx Awards Türkiye 2014’te jüri başkanlığı yaptı. Son olarak 2016 Cannes Media Lions jürisinde de yer aldı.

 • Pemra Ataç Açıktan
  Kreatif Direktör
  Rabarba

  Y&R/Reklamevi, Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R Londra ve Alametifarika'da sanat yönetmeni olarak, ardından TBWA\Istanbul'da kreatif direktör olarak çalıştı.

  İki kere "Eczacıbaşı Vakfı, Yılın Genç Grafik Tasarımcısı" seçildi.

  2008’de tasarım ajansı Daniska’yı kurdu. Ayrıca 2013’ten beri Rabarba’da ajans başkan yardımcılığı ve kreatif direktörlük yapıyor.

  Advertising Age’in tüm dünyada düzenlediği ‘Women To Watch’ tarafından Türkiye’nin fark yaratan 15 kadınından biri seçildi. İşleri ile yerli ve yabancı birçok yarışmada ödül aldı.

  Marka ismi, marka stratejisi, amblem, logo, afiş, ambalaj, kitap tasarımı, basın ilanı, reklam filmi ve interaktif gibi farklı alanlarda çalışmalar yapıyor.

  Bu sene anne oldu ve Cannes Lions’ta jüri üyeliği yaptı.

 • Yaprak Gültay
  Hizmet Tasarımı Yöneticisi
  Fjord by Accenture

  İnsan odaklı dijital deneyimleri hayata geçirme amacıyla tasarım odaklı düşünceyi hizmet tasarımı metodolojisi ile birleştiren bir yaklaşıma sahip olan Yaprak Gültay, kariyerine 2007’de başladı. 2009 yılında kendi tasarım stüdyosu Groar’ı kuran Gültay aynı zamanda çocuklarla birlikte, çocuklar için tasarımlar yapan Astronaut Art Space for Kids’in de kurucuları arasında yer alıyor.

  Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde 2016 yılında yeni açılmış bir kategori olan; teknolojik sanat, kusursuz tasarım, ustaca yürütme ve dijital ortamlarda olağanüstü kullanıcı deneyimini takdir eden ‘Dijital Zanaat’ kategorisinde jüri üyeliği yaptı.

  Gültay, deneyimli bir tasarımcı, yaratıcı düşünce odaklı liderliğin önderi olmakla birlikte, Hilton Honors, IKEA, Kraft Foods, Nike ve Sony Playstation gibi tanınmış müşteriler için yapılmış işlerin arkasındaki yaratıcı güçtür.

 • Casting

 • Erol Bilge
  Ajans Başkanı
  Cast 33

  1954 İstanbul doğumlu olan Erol Bilge, ilk ve orta öğrenimini Işık Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İ.İ.T.İ.A. İşletme Bilimleri Enstitüsü Uluslararası İşletme mezunu. Artaş Reklam ve Poyraz Reklam’da görev yaptı. 1986’da Cast 33’ün kurucularından olan Erol Bilge halen aynı ajansın başkanlığını yürütüyor.

 • Harika Uygur
  Casting Direktörü

  İstanbul'da doğan Harika Uygur, okul yıllarının sonlarında uzun yıllar Osman F. Seden'in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Sektörün en önemli şirketlerinden olan IFR'ye 1994 yılında katıldı. EzelAkay'ın yönetmen yardımcılığından sonra 1997 yılında casting direktörü olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Seattle Broadway Hall'de 'How to Agency Your Agency' adlı workshop çalışmasına ve Northwest Photography Center 'Black and White' fotoğraf kursuna katıldı. 2000 yılında İstanbul'a geri dönüp kendi adına casting direktörlük şirketini kurdu. 2009 yılında European Film Promotion'a (EFP) bağlı Uluslararası Cast Direktörleri Birliği'ne (ICDN) katıldı. 2012 yılında Türsak Vakfı üyesi oldu. Yine aynı yıl merkezi USA’da bulunan dünyanın en büyük cast direktörleri birliği olan CSA’dan davet alarak ilk international üyelerinden biri oldu. Dört dönem "Yekta Kopan ile Okumak ve Yazmak" isimli workshop'a katılarak yazma sürecine girdi. Bu sürecin sonunda kolektif olarak bir proje hazırladılar. Bu proje “İPEKLİ MENDİL” isimli öykü sözlüğüne dönüştü ve 2014 yılının Aralık ayında Can Yayınları’ndan yayınlandı. Çalışmalarına katkı sağlayacağını düşündüğü her dalda eğitimlerine devam etti ve Louisa Hay’in “Hayatını İyileştir” workshop lideri oldu.

  Kendi birikimlerinden yola çıkarak 2011 yılından beri "Bu Rol Senin" adı altında düzenli olarak workshop ve seminerler vererek oyuncu seçiminin sırlarını anlatmaktadır. 2016 yılının Mayıs ayında, verdiği workshopla aynı ismi taşıyan “Bu Rol Senin” Destek Yayınlarından yayımlandı.

 • Tülin Berk Razı
  Kurucu
  No Name Ajans

  İş hayatında turizm sektöründe kariyer yapma yolunda ilerlerken 1989 yılı sonlarında EKS Yapım Eriş Akman’dan gelen teklifle EKS Yapım içindeki Film People adlı bölümün başına geçti. Bu görevine devam ederken EKS Yapım’ın hafta sonları olan prodüksiyon / yapımcılık kurslarına devam etti. Şirketin reklam/sinema çekimlerinde prodüksiyon kısmında da yer aldı. 1990 yılı ikinci yarısında Deniz Tüney’den gelen teklifle Deniz Tüney Ajans’a transfer oldu. Buradaki çalışmalarında da sektörün başka bir dinamiği olan ve o dönemin çok popüler mesleği mankenlik/defile organizasyonları ile birlikte kast ve organizasyon bölümlerini yönetti.

  1994 yılının Aralık ayında eşiyle birlikte No Name Ajans’ı kurdu. No Name Ajans olarak 22 yıldır, Tülin Berk Razı olarak 26 yıldır sektörde var olmaktadır. No Name Ajans sırasıyla kast, menajerlik, kast yönetimi, organizasyon, dublaj işlerine devam etmektedir.

  Kast, Menajerlik, Seslendirme Ajansları derneği KASTDER’in kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak 2006 yılından beri göreve devam etmektedir.

 • Change in Working Environment

 • Ahmet Onur
  Kurucu Ortak
  Kolektif House

  Hayatının büyük bir bölümünü başka ülkelerde yaşayarak geçiren Ahmet Onur, Ocak 2015’te kurulan Kolektif House’un kurucu ortaklarından. Onur, tasarruflu aydınlatma üzerine olan ilk şirketini, ABD’deki Babson Üniversitesi’nde girişimcilik ve ekonomi üzerine aldığı eğitim sırasında kurdu. Üniversite eğitimi sonrası, bir süre Kuzey Afrika’da çalışmaya devam etti. Türkiye’deki ilk girişimini kurmadan önce, dünyanın dört bir yanındaki paylaşımlı ve özel ofis alanlarını gezerek ilham aldı.

 • Atılım Şahin
  Komünite Yöneticisi
  Atölye İstanbul

  Makina Mühendisliği (İTÜ BSc.), Endüstri Ürünleri Tasarımı (İTÜ MSc.) ve Interaction Design (Malmö University Msc.) gibi alanlarda eğitim aldı. Geçmişte bu disiplinlerin kesişiminde yer alan farklı iş kollarında tasarım mühendisliği, satış direktörlüğü, proje koordinatörlüğü gibi pozisyonlarda çalıştı. Bunlar olurken bir yandan sahne sanatları ile ilgilendi. Yaklaşık 10 senedir tiyatro ve performans sanatları üzerine üretiyor.

  Şu anda farklı disiplinlerden gelen kişilerin aynı çatı altında birlikte üretebilmesine olanak sağlayan ATÖLYE'de komünite kürasyonu ve yöneticiliği yapıyor.

 • Gökhan Beydoğan
  CEO
  Workinton

  Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimi aldıktan sonra Cornell Üniversitesi New York'ta İşletme dalında lisansüstü derecesini tamamladı.

  İş hayatına çokuluslu risk yönetimi firması Marsh’ta başlayan Beydoğan, daha sonra gayrimenkul sektörüne yöneldi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşlarıyla birlikte Mika Yatırım firmasının kurulmasına liderlik etti.

  Beydoğan, 2012 yılında vaktinin ve enerjisinin büyük bir kısmını ödüllü konseptleri olan Urban Station markasının Türkiye’ye gelmesi için harcadı. Beydoğan kısa zamanda yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin ilk ortak çalışma alanı olan Urban Station’ın iş dünyası, girişimciler ve serbest çalışanlar dünyasında tanınmasını sağladı.

  Çalışmanın şeklini değiştirmeye inanan Beydoğan çıktığı bu yolculukta Workinton markasını oluşturdu. Workinton sadece iyi çalışmak isteyenleri bayrağı altında toplayan “İyi Çalışanlar Ülkesi” oldu. Gökhan Beydoğan ve arkadaşlarının kurduğu Workinton, Türkiye’de 3 farklı ilde 13 şubeyle girişimcilerden serbest meslek sahiplerine, kurumlardan onların mobil çalışanlarına kadar birçok kitleye çalışma mekanları yaratıyor.

 • Mehmet demiray
  Kurucu Ortak
  Virtua

  ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, TÜBİTAK, Hollanda Bilimler Akademisi gibi kurumlar tarafından desteklenen pek çok araştırma projesinin yönetimini üstlendi.

  Akademik çalışmalarının yanı sıra, özellikle kamuoyu ve seçim araştırmaları yapan çeşitli şirketler için raportörlük ve danışmanlık yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra özel sektöre geçti ve farklı araştırma ve danışmanlık firmalarında görevler aldı.

  2009 yılında Türkiye’nin ilk etnografik araştırma şirketi Virtua’yı kurdu. Virtua’da birebir iletişime odaklı, sorgulamaya değil birlikte yaşayarak öğrenmeye dayanan içgörü çalışmaları yapmaya başladı. Antropolog kadrosuna dilbilimci ve klinik psikologların katılmasıyla etnografik içgörü modellerinin yanısıra projektif ve linguistik analizler de yapmaya başladı.

  2015 yılında Serdar Erener’in Virtua’ya ortak olmasıyla içgörü çalışmalarını bir sonraki aşamaya taşıdı ve içgörü odaklı danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Halen farklı markalar için içgörü toplayıp, pazarlama, iletişim ve yönetim çözümleri içeren danışmanlık hizmeti veriyor.

 • Data is rational - people are not

 • Akan Abdula
  Kurucu
  FutureBright

  15 yıldan fazla reklam, pazarlama stratejileri, marka yönetimi ve pazar araştırması deneyimine sahip olan Akan Abdula, Grey İstanbul reklam ajansında strateji liderliği ve Grey Group Worldwide global strateji konseyi üyeliği yaptı.

  50’nin üzerinde markanın iletişim stratejilerine imza attı, iki kez Altın Effie ödülüne layık görüldü.

  Grey’den ayrılarak, bugün 250’nin üzerinde markayı portföyünde bulunduran FutureBright ve Davranış Enstitüsü’nü kurdu.

  TED ve Intel TechTALKS konuşmacısı olan Akan Abdula’nın stratejik yaklaşımları, Daily Telegraph gibi dünyaca ünlü gazetelerde haberleştirilmiştir.

 • İhsan Özçıtak
  Managing Director
  Deeper

  Kadıköy Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu. Liseden itibaren tiyatroyla uğraştı. BÜO ve Tiyatro Boğaziçi kadrolarında oyuncu-dramaturg-yazar-yönetmen olarak bulundu. Güzel Sanatlar Grubu bünyesinde farklı şirketlerde stratejist ve yönetici olarak çalıştı. 2016 yılında Deeper'a katıldı.

 • Eğitim vs Gerçekler

 • Doç. Dr. H. Kemal Suher
  Dekan Yrd. - Reklamcılık Bölüm Başkanı
  Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

  Lisans derecesini Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. 1995-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde öncellikle araştırma görevlisi ardından da 2004 yılından itibaren İletişim Bilimleri Fakültesi, Reklamcılık ve Halka İlişkiler Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak atanarak görevine devam etti. 2005 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nde öğretim üyesi olan Kemal Suher, aynı bölüme 2011 yılında Doçent olarak atandı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde göreve başladığı 2005 yılından itibaren, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini, 2015 yılından başlayarak da İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümünde Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Yüksek Lisans derecesini 1997 yılında yazdığı “Reklam Ajanslarındaki Metin Yazarlarının Ortaya Koydukları Davranış Yapıları ve Varsaydıkları İletişim Teorileri” tezi ile aldı. 2003 yılında ise “Sosyo-ekonomik Statü Ölçüm Uygulamaları ve Türkiye için Model Önerisi” isimli tezi ile Doktora derecesine sahip oldu. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde Reklamcılığa Giriş, Medya Planlama, Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, İleri Düzey Veri Analizi, Kitle İletişim Kuramları ve Araştırmaları, İkna ve İletişim Psikolojisi gibi dersler vermektedir. Çalışma alanları “Reklam Etkinliği” ve “Reklam Araştırmaları”.

 • Erol Batislam
  CEO
  Havas Worldwide İstanbul

  Kendini bildi bileli reklamcı.
  Bir dönem marka danışmanı.
  Markaların kulaklarına fısıldar, söküklerini diker.
  Havas İstanbul'da ajans başkanlığı yapar.
  Üniversitede çeyrek zamanlı hoca.
  11 yıllık baba, 22 yıllık koca.
  Etik, estetik ve etki olmadan ağzını açmaz.
  Konferans ve seminerlerde konuşmacı.
  Sıkı bir kedi izleyicisi.
  İnsanın kendisini 3. tekil şahısla anlatmasını tuhaf bulur.
  Yazar, çizer, foto çeker, djembe ve ıslık çalar.

 • Eğlence Pazarlaması

 • Emre Erdem
  Kurucu
  70X100

  Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Sanatları bölümünden mezun oldu. Kariyerine metin yazarı olarak başladı, birçok reklam ajansının yaratıcı bölümünde görev aldı.

  8 yıl boyunca Beşiktaş Kültür Merkezi’nde tasarımcı olarak çalıştı. BKM’nin birçok organizasyon ve sinema projesi için sayısız tasarım üretti. Hazırladığı yüzlerce film, dizi, müzik albümü, DVD, kitap kapağı ve logo tasarımlarıyla eğlence ve iletişim dünyasının tercih edilen isimleri arasında yerini aldı.

  Emre Erdem, kurduğu 70X100 tasarımı şirketi ile Türkiye’nin kendi dallarında en önde gelen sinema, organizasyon ve yapım şirketlerinin yanı sıra kurumsal müşterileri için tasarım üretmeyi sürdürüyor.

  Sön dönemde başta 51. ve 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, Annemin Yarası (Ozan Açıktan), Düğün Dernek 2 (Selçuk Aydemir), Osman Pazarlama (Şahan Gökbakar), Pek Yakında (Cem Yılmaz), Unutursam Fısılda (Çağan Irmak), Bana Masal Anlatma (Burak Aksak), İtirazım Var (Onur Ünlü), Kuzu (Kutluğ Ataman) gibi ödüllü ve ses getiren birçok sinema projesine hazırladığı afişlerin yanı sıra tasarladığı web siteleri ile de dikkat çekiyor.

 • Tolga Akış
  Executive Manager
  Jeton

  1984’te Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Bursa Gazi Anadolu Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. İş hayatına etkinlik şirketlerinde saha süpervizörlüğü yaparak başladı. Pozitif çatısı altında 2005-2006 Rock’n Coke festivallerinde, sonrasında ise The Partners bünyesinde ulusal organizasyon ve prodüksiyon projelerinin yönetim takımlarında yer aldı. Londra'da aldığı pazarlama eğitiminin ardından stratejist olarak Rafineri’de göreve başladı. Profilo, TemSA, Seat, Akbank, Tadım, LasSA gibi markaların iletişim çalışmalarını yürüttü.

  Ardından Beşiktaş Kültür Merkezi’nde “Pazarlama” ve ona bağlı “Dijital, Reklam ve Menajerlik” birimlerini kurdu. Bu dönemde BKM TV’de ÇGHB projesiyle yer alırken TeknoSA, Burger King, Lipton, Peyman, Playstation ve Vodafone ile farklı mecralarda reklam iş birlikleri gerçekleştirdi. BKM Reklam, Çitliyo kampanyası ile kendi kategorisinde Kristal Elma’ya layık görülürken, BKM ulaştığı topluluk gücü ile İTÜ’nün düzenlediği Sosyal Medya Ödülleri’nde 5 yıl üst üste dijitalde en etkili sanat kurumu ödülünü aldı.

  2012’de eğlence sektörünün büyüyen iletişim ve pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak üzere Jeton’u kurdu. Jeton, hem sektöre iletişim çözümleri üretmek hem de sektörün güçleriyle markalara hizmet vermek için 3 ayrı bölümden (Creative, Stars, Play) oluşacak şekilde kuruldu. Creative bölümü şu an çalıştığı 50’den fazla eğlence kurumu ile Türkiye’nin en çok izlenen filmlerinin, festivallerin, TV programlarının, dizilerin, tiyatroların, müzik yapımcılarının, eğlence mekanlarının, restaurant zincirlerinin tüm dijital ve geleneksel iletişim ihtiyaçları için çözüm üretirken, Play bölümü 60’tan fazla müzik, dizi, film ve tematik kanalı ile Türkiye’nin en büyük YouTube network’leri arasına girdi. Stars bölümü ile ise 2000’den fazla geleneksel / dijital ünlü, fikir lideri ve uzmanın temsilciliğini yaparak onlarca markaya ve ajansa 100’ün üzerinde dijital proje gerçekleştirdi.

  Tolga Akış halen Jeton’da Executive Manager olarak görev yapıyor.

 • Konkurun İki Yüzü

 • Ogan Çaylayık
  EMEA İş Geliştirme ve Strateji Direktörü
  Mediacom Londra

  2005 yazında stajdan sonra OMD’de çalışmaya başladı. 2007’de Mindshare’e geçti. 2010’da Unilever’de müşteri tarafına geçti, 2011 baharında Mindshare’e geri döndü. Mindshare’de bir süre geçirdikten sonra grup içerisindeki ajansların konkurlarına girmeye başladı. 2013’te GroupM bünyesinde business development yaptı. 2015’te de Mediacom Londra ofisinde EMEA New Business ekibinde çalışmaya başladı.

 • Toygun Yılmazer
  Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı
  TBWA\İstanbul

  Kariyerine IXIR internet servis sağlayıcı firmasında başladı. 2000 yılı sonlarında TBWA\İstanbul bünyesine katıldı. TBWA’in Londra ve Hamburg ofislerinde tecrübe kazandı. Nivea, Henkel, Adidas, IKEA, Absolut, Nissan, Beko gibi birçok uluslararası müşteri ve Avea, Akbank, Efes Pilsen, Hürriyet, Türk Telekom, TTNET gibi yerel markalarla birlikte çalıştı. 20’den fazla Disruption atölye çalışması organize etti ve moderasyonunu üstlendi. Golden Drum 2012’de keynote konuşmacısı olarak yer aldı. Euro Effies 2012 ve Effie Turkey 2013’te jüri üyeliği yaptı. Reklamcılar Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.

 • Healthcare

 • Deniz Gezer
  Tüketici Sağlığı Grubu Pazarlama ve Satış Müdürü
  Eczacıbaşı

  İş yaşamına 2004 yılında Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da Tanıtım Uzmanı olarak başlayan Deniz Gezer, 2006–2016 yılları arasında, aynı kuruluşta sırasıyla, Tanıtım Hizmetleri Uzmanı, Ürün Yöneticisi Yardımcısı, ÜrünYöneticisi ve Uzman Ürün Yöneticisi ve Pazarlama Muduru olarak görev yaptı.

  1979 yılında doğan Deniz Gezer, lisans eğitimini 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise 2003 yılında Southampton Üniversitesi İşletme (MBA) Bölümü’nde tamamladı.

 • Elif Elkin
  Kurumsal İletişim Direktörü
  Abdi İbrahim

  Robert Kolej’den 1994 yılında mezun olan Elif Elkin, ardından Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Kimya eğitimini tamamladı. Elkin, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans yaptı. Profesyonel kariyerine Dışbank’ta Proje Yönetimi Bölümü’nde başlayan Elif Elkin, 2001 yılında Deva İlaç bünyesinde Ürün Müdürü olarak ilaç sektörüne adım attı. Elkin, bugün Eastpharma yapısı altında olan Deva İlaç’ta çeşitli satış ve pazarlama pozisyonlarında görev aldıktan sonra Saba İlaç’ın da Eastpharma Grubu’na dahil olması ile birlikte 2007 yılında Genel Müdür olarak atandı. 2009 yılında Abdi İbrahim’e katılan Elkin, sırasıyla Satış & Pazarlama Bölüm Müdürü, İş Geliştirme Müdürü ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yaptı. Elkin, 2016 yılı Haziran ayından bu yana Strateji Ofisi ve kurumsal İletişim sorumluluklarını üstlenerek, Kurumsal İletişim Direktörü olarak görevine devam etmektedir.

 • Serhat Akkılıç
  Yönetici Ortaoğı
  Project House HAVAS

  Project House HAVAS’ın yönetici ortağı, girişimci, yatırımcı ve 1999′dan beri dijital endüstrinin hayal emekçisi. İTÜ’de mühendislik okudu, 1998’de KOÇ Üniversitesi’nden MBA derecesini aldı. Okurken Procter & Gamble’da marka yönetimi alanında çalışmaya başladı. 1999 yılında P&G’den ayrılarak ortaklarıyla beraber Project House’u kurdu. Eylül 2010’da Dünyanın en büyük reklam ve iletişim hizmetleri gruplarından biri olan Havas, Project House’a yatırım kararı aldı. Bu stratejik yatırım ile Project House toplam 100’ün üzerinde ülkede 14,000 kişinin çalıştığı farklı ajanslardan oluşan global bir iletişim networküne dahil oldu. Halen Project House HAVAS’ın Yönetici Ortağı ve Project House Health isimli sağlık iletişimi ajansının yönetim kurulu üyesi olan Serhat Akkılıç, pek çok pazarlama organizasyonunda görev almakta, Üniversitelerde dijital pazarlama dersleri vermekte ve markalara yeni nesil pazarlamanın tüm araçlarını stratejilerinin merkezinde tutabilmeleri için destek olmaktadır.

 • Secil Dumanlı
  Grip Aşıları Lideri
  Sanofi Pasteur AMESA

  İş hayatına 2001’de Pfizer’de başlayan ve sonrasında GlaxoSmithKline ve Sanofi Pasteur’de devam eden Seçil Dumanlı ilaç sektöründe sırası ile satış, satış mükemmeliyeti, yeni satış uzmanı eğitimleri, ürün müdürlüğü görevlerini tamamladıktan sonra, 2008-2011 yılları arasında Londra’da Global Pazarlama Müdürlüğü görevini yapmış ve bu görev dahilinde GSK’nın pnömokok aşısı lansmanını global konjokturde yapmıştır. Ardından GSK dahilinde Singapur’da ikamet ederek Asya Pasifik’te Çocukluk Çağı Aşılarının Ticari Liderliği görevini tamamlamıştır. 2013’te Türkiye’ye dönüşünün ardından Pfizer’de Doğu Avrupa Aşı Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Şu anda Sanofi Pasteur AMESA (Africa, Middle East, South Asia, Eurasia) coğrafyasında Grip Aşıları Lideri olarak görevine devam etmektedir.

 • Şule Hogburn
  Dijital Mükemmeliyet Müdürü GSKTurkiye - Dijital Mükemmellik

  GSK Türkiye’de Dijital Mükemmellik Müdürü olarak görev yapmakta olan Şule Hogburn, firmanın çoklu kanal stretejilerinin oluşturulması ve dijital kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlayan ekibe liderlik ediyor.

  Matematik mühendisi olan Şule; ToysRUs Türkiye, Fortis Bank gibi farklı sektörlerdeki şirketlerde iş analizi, kampanya yönetimi, pazarlama ve CRM alanında deneyim kazandıktan sonra son olarak da Turkcell’in dijital kanallar yönetimi ekibinde farklı görevler üstlenmiştir.

 • I-AM

 • Jon Blakeney
  Kurucu Ortak
  I-AM

  Seri bir girişimci, yemek düşkünü, at binicisi ve büyük ölçüde ilgi uyandıran deneyimsel perakende alanlarının tasarımcısı olan Jon Blakeney, marka stratejisi ve kimliği konusunda kabul görmüş bir otorite olarak gösteriliyor.

  Yaratıcılığa ve iş zekasının ortak gücüne olan inancı hem kendi işlerinde hem de müşterilerinin işlerinde ona büyük bir başarı getirdi. Perakende sektöründeki iç mimari geçmişiyle, I-AM’i uluslararası bankacılık sektörüne yöneltti ve UniCredit, Ürdün Kuveyt Bankası, Ocean Bank (Vietnam), New India ve RBS gibi bankaların projelerini yürüttü.

  Aynı zamanda Londra’nın restoranları arasında bir tasarım öncüsü olarak kabul edilen ve saygı duyulan Jon’un birden çok sektörü aşmış bir uzmanlığı ve tecrübesi bulunuyor.

 • Emre Kuzlu
  Kurucu Ortak
  I-AM

  ODTÜ mezunu bir mimar olan Emre’nin mimari anlayışı 2001 yılında mezun olduktan sonra katıldığı mimarlık yarışmalarında aldığı başarılar sayesinde oturdu.

  2004 yılında Ankara’da mimari ortağı ve endüstriyel tasarımcı olan Ertuğrul Yurdakul ile Atölye 7A Mimarlık şirketini kurdu. Ofisinin Ankara’dan İstanbul’a taşındığı 2007 yılı, kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

  Şirket 2008 yılında Londra’daki I-AM ekibiyle tanıştıktan sonra rota değiştirdi. O yılın devamında, tasarım prensipleri 360 derecelik müşteri deneyimi üzerine oturtulmuş olan I-AM Istanbul kuruldu. O tarihten itibaren I-AM metodolojisi kullanılarak birçok dikkat çekici iş ortaya konuldu.

  Emre’nin projeleri arasında Garanti Bankası, Unicredit, Mey (Diageo), Kale Kilit, Dumankaya ve Odeabank işleri gösterilebilir.

 • INMA

 • Mark Challinor
  Başkan
  International News Media Association

  Dijital arenadaki baskı alanında uzmanlaşmış Media Futures Ltd’nin CEO’su ve Ticari Dijital Danışmanı olan Mark, dünya çapında birçok şirkete dijital mobil stratejileri üzerine danışmanlık veriyor.

  2015-2016 yıllarında ABD, Guatemala, Kanada, Polonya ve İngiltere’de mobil konferanslarda konuşmacılık yaptı. Ayrıca Avustralya ve Hindistan’da dijital medya projelerine de imza attı.

  Mark aynı zamanda, tüm dünyadaki haber medyasındaki profesyonellerin bulunduğu ve sektördeki medya trendleri, fikirler ve vaka çalışmaları üzerinde duran bir ticaret birliği olan International News Media Association’ın da başkanı. Bununla birlikte, Avrupa’da büyük bir onur olarak görülen ve haberciliğe önemli katkılarda bulunan kişilere verilen “Golden Tie” ödülünün de bir önceki sahibi.

  Mark, İngiltere’deki Advertising Standards Authority’nin (Reklam Standartları Kurumu), Code of Advertising Practice (Reklamcılığın Kodu) adlı panelinin başında bulunuyor. Bu görev kapsamında, medya reklamcılığının yasallık, dürüstlük, saygınlık ve gerçeklik gibi etik değerlere uygun olmasından sorumlu.

  İngiltere’deki ulusal haber kuruluşlarında 20 yıldan fazla süredir üst düzey pozisyonlarda görev aldıktan sonra, son 4 yıldır Telegraph Media Group’ta Mobil Platformlar Yöneticisi olarak çalışıyor. Bu pozisyondaki görevi, dijitale geçişindeki mobil ticari stratejisini yönetmek olan Mark aynı zamanda İngiltere’nin pazarlama mesleğiyle ilgili ilk mesleki kuruluşu olan The Chartered Institute of Marketing’in bir önceki bölgesel başkanıdır.

 • Steve Mclaughlin
  Danışman
  dmg Media

  Daily Mail, Telegraph, Trinity Mirror gibi ulusal ve yerel İngiliz gazetelerinde yönetici olarak görev yapmış olan Steve McLaughlin’in uzmanlık alanları arasında dijital ve yazılı abonelikler, dağıtım, pazarlama ve e-ticaret gibi konular var. Uluslararası gazete gruplarında kapsamlı olarak danışmanlık hizmeti verdi ve her türlü yayın modeline ticari uzmanlık ve gelir sağladı.

 • Human Resources Perspective in Marcom

 • Canten Akdağ
  İnsan Kaynakları Yöneticisi
  McCann İstanbul

  Lisans eğitimini 2009 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlayan Canten Akdağ, profesyonel hayatına yüksek düzeyde ilgi duyduğu bir faaliyet alanı olarak moda sektöründe adım attı. Dünya modasına yön veren Inditex Zara Grubu’nda edindiği 2 yıllık geniş tecrübenin ardından kariyerine Yargıcı Konfeksiyon A. Ş.’de İnsan Kaynakları Departmanı’nda devam etti. Moda, Tekstil ve Perakende sektörlerinde yerel, ulusal ve uluslararası markalara hizmetleriyle edindiği bilgi ve yeteneği ardından Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini ‘İletişim Stratejileri’ üzerine tamamladı. 2013 yılında reklamcılık sektörüne yönelen Akdağ, McCann İstanbul’da İnsan Kaynakları Yöneticisi pozisyonunda çalışıyor, ajans içerisinde halen EMEA LP görevine devam ediyor. ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) sertifikasyonlarına sahip olan Canten Akdağ, kişisel ve profesyonel gelişime yönelik kurumsal koçluk yapıyor, halen eğitim ve koçluk seminerlerine katılmaya devam ediyor.

 • Revna Besler
  İnsan Kaynakları Direktörü
  Estée Lauder Şirketleri Türkiye

  Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Revna Besler, 2009’da Fransa INSEAD Üniversitesi’nde İK Liderleri İçin İş Stratejisi eğitimini tamamlamış, 2010 yılında Türkiye’nin en başarılı 10 İK’cısı ve 2016 yılında ilk 50 İK’cısı listesinde yer aldı. Kariyerine 1993 yılında Intercon’da eğitim asistanı olarak başlayan Besler, sırasıyla Lafarge Türkiye’de İnsan Kaynakları Uzmanı, DanoneSa’da İnsan Kaynakları Müdürü, Schering-Plough’da İK Direktörü, Schering-Plough/Merck Sharp Dohme (MSD) birleşmesiyle birlikte MSD Türkiye’de İK Direktörü, Sabancı Holding’de İK Direktörü ve Teknosa’da İK Direktörü olarak görev yaptı.

  2015 Ağustos itibariyle Estée Lauder Şirketleri Türkiye firmasında İK Direktörü olarak göreve devam ediyor. ESU (English Speakng Union) Türkiye kurucularından ve 2008 yılından beri PERYÖN Yönetim Kurulu üyesi olan Revna Besler’in Alp adında bir oğlu var.

 • Sezai Kayaoğlu
  Direktör
  Korn Ferry Hay Group

  İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezuniyetinin ardından aynı üniversitede Sosyal Psikoloji yüksek lisans eğitimine devam ederek akademik araştırma faaliyetlerinde görev aldı. Mezuniyetini takip eden beş yılda ise bireysel ve grup terapileri alanında kendisini geliştirdi, co-terapist olarak çalışmalarını sürdürdü.

  Akademik kariyerini takiben Türk Telekom’da Eğitim Uzmanı olarak görev aldı ve yönetici geliştirme programlarının tasarlanması ve uygulanmasında sorumluluklar üstlendi. Türk Telekom Akademi tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk ve işveren markası çalışmalarına öncülük etti. Türk Telekom Akademi’den sonra İnsan Kaynakları Yetenek Yönetimi alanına geçti ve kariyer yönetimi, yedekleme yönetimi ve 360° yetkinlik değerlendirme gibi çalışmalarda görev alarak Türk Telekom Yetenek Yönetimi sisteminin kurulumuna destek oldu.

  Vodafone Türkiye’de Performans ve Yetenek Yönetimi alanında yöneticilik rolünde kariyerine devam etti, kurumsal performans yönetimi, ölçme ve değerlendirme, yetenek ve yedekleme yönetimi, uluslararası yetenek gelişim programları ile dahiliyet ve çeşitlilik konularında görev aldı. Halen Korn Ferry Hay Group’ta Direktör olarak danışmanlık alanında özellikle liderlik ve yetenek yönetimi ile organizasyonel verimlilik ve performans yönetimi konularında profesyonel kariyerine devam ediyor.

  Zamanının büyük kısmında organizasyonların güncel ve stratejik yetenek ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunuyor. Bu doğrultuda insan kaynakları uygulamalarının en doğru ve akılcı çözümle organizasyonların vizyonları ve stratejik hedefleriyle uyumlu olarak belirlenmesine dair projelerin yönetiminde görev alıyor. Telekomünikasyon, Perakende, Üretim(Sanayi), Finans ve Savunma sektörlerinde proje yönetimi deneyimleri bulunuyor.

 • Inspirational Best Cases

 • Kemal Gürel
  Kurucu Ortak
  Turkey Video Network

  Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra Medusa Plus ve Brandit Reklam ajanslarında etkinlik pazarlaması yöneticisi olarak görev yaptı. 2011-2014 yılları arasında Turkcell'de Pazarlama İletişimi departmanında yine etkinlik pazarlaması yöneticisi olarak çalışmaya devam etti. 2012’de 3 yakın arkadaşıyla başladığı SokakRoportajlari.com YouTube kanal serüvenine şu anda yaratıcı video içerik ajansı olarak kurduğu Turkey Video Network'te devam ediyor. 11 farklı kanalın prodüksiyon ve içerik yönetimi yanında markalara özgün yaratıcı içerik ve kanal yönetimi danışmanlığı yapıyor. Ayrıca 2015 Ocak ayından itibaren faaliyette olan itworks! Creative Event Company'nin de yönetici ortağı olarak etkinlik sektöründe de çalışmaya devam ediyor.

 • Necip Duman
  Kurucu ve Kreatif Direktör
  basitanlat / DONE Agency

  İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun olan Necip Duman, Uykusuz, Penguen ve 64 gibi dergilerde karikatür çizdikten sonra mühendisliği değil kreatif dünyayı seçerek reklam sektörüne girdi.

  Yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi İletişim Stratejileri Bölümü’nde tamamlayan Necip Duman, SesliHarfler ve Wanda’da reklam yazarlığı yaptı. Bu sırada birçok marka için infografik ve animasyon videolar üretti.

  Buradan yola çıkarak 2014 yılında “basitanlat” adıyla kendi video içerik ajansını kurdu. Turkcell, Garanti Bankası, Doğuş Otomotiv, AC Nielsen gibi markalara hizmet verdikten sonra 2016 yılında, sadece video alanıyla sınırlı kalmamak adına dijital ağırlıklı ikinci ajansı DONE Agency’yi kurdu.

  Şu an halen hem basitanlat’ta hem de DONE Agency’de Kurucu & Kreatif Direktör görevini sürdürüyor.

 • Özgür Atamer
  Kurucu, Yönetmen
  Animasyon Cumhuriyeti

  Maçka Endüstri Meslek Lisesi Dekoratif Sanatlar Bölümü’nü bitirdikten sonra reklama MovidaPlus’ta başlayıp sırasıyla Piramit, Alametifarika, TBWA İstanbul, UltraRPM, Öykü Dialoque International, Communique’te art direktor ve kreatif direktörlük görevlerinde bulundu. Kristal Elma, Effie ve Marketing Türkiye’nin düzenlediği yarışmalarda birçok ödül aldı.

  2004-2008 yılları arasında IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği Genç Profesyoneller Türkiye Başkanlığını yürüttü.

  IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği Üniversitelerarası reklam yarışmalarında, MediaCat Felis Ödülleri ve Canlandırma Festivali’nde jüri üyeliğinde bulundu. IAA’in ‘Reklamcılar Tahtaya’ etkinliklerini düzenledi.

  18 yıl reklamcılık sektöründe yer aldıktan sonra 2011 yılında Animasyon Cumhuriyeti’ni kurdu ve halen animasyon yönetmenliği yapıyor.

 • KAGİDER

 • Gamze Cizreli
  Kurucu
  BigChefs

  1968 yılında doğdu. ODTÜ İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1993 yılında Ankara’nın ilk kafesi “Cafemiz”i yarattı. Ardından pastacılığa farklı bir bakış açısı getiren “Kuki”, Uzakdoğu mutfağını hızlı ve uygun fiyatla sunan “Quick China” markaları geldi.

  2007 yılında yoluna tek başına devam ettiği ikinci girişimcilik döneminde BigChefs Cafe-Brasserie markasını yarattı. Ankara’da tamamen özkaynaksız açılan Big Chefs restoran zincirinin yolu 2009 yılında Saruhan Tan ile kurulan ortaklık sonucu İstanbul’a açıldı. Günümüzde Dubai’de 2 şube, Suudi Arabistan’da 1 şube olmak üzere yurtdışında da hızla büyüyerek toplamda 33 şubeye ve 2000'i aşkın çalışana ulaştı.

  Yaklaşık bir buçuk senedir üzerinde çalıştığı, Anadolu lezzetleriyle kişiselleştirilen; geleneksel dürüme farklı bir bakış açısı getirerek dürüme “Dorom” diyen yeni hızlı mutfak konsepti ikinci markası Dorom.Co’yu Nisan 2016'da Maslak'ta açtı. Dorom.Co’nun başta İstanbul ve Anadolu'da olmak üzere, dünya geneilnde geçerli bir zincir marka olarak büyümesini hedefliyor.

  Restoran işletmeciliğinin yanı sıra ODTÜ İşletme Fakültesi’nde “Girişimcilik” dersleri verdi.

  Dönemsel olarak çeşitli dergi ve gazetelere gurme ve seyahat yazıları yazdı.

  2010’da KAGİDER ve Garanti Bankası iş birliği ile düzenlenen "Kadın Girişimci" yarışmasında Türkiye birinciliğini kazandı. 2011 ve 2013 yıllarında Ekonomist dergisinin düzenlediği “Yılın İş İnsanları” yarışmasında “Yılın Kadın Girişimcisi” ödüllerini aldı.

  Uluslararası Girişimciler Derneği (EO) başkanlığı, KAGİDER ve TURYİD'de de yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev alıyor.

  Oğul ve Ali adında iki çocuk annesidir.

 • Melis Tasacı
  Kurucu
  Medlis

  Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ardından Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite 1.sınıfta yardımcı antrenörlük, çevirmenlik ve yardımcı öğretmenlik gibi farklı alanlarda çalışarak deneyim kazanırken, bu süreçte tekerlekli sandalye ithal etmek isteyen bir medikal şirkette ürün araştırma ve ithalat üzerine çalışmaya başladı.

  Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ardından Hacettepe Üniversite Engelli ürün ve çözümlerine yönelik yurtdışında fuar ve eğitimlere katıldı. Bu süreçte fark ettiği dünyada engellilerin yaşam tarzı ve ülkemizdeki eksiklikler sektöre ilgisini arttırdı.

  Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ardından Hacettepe Üniversite Bu süreçte AIA ( American Institues of Architect ) ve ADA ( American Disabilities Act) eğitimlerine katıldı. Engelleri kaldıran portatif çözümler üzerine eğilerek Türkiye’de ilk kez portatif engelli rampaları üreten firması Medlis’i kurdu. Türkiye’de 1500 ü aşkın noktada engelleri kaldırırken, 2015 yılından itibaren başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracatını sürdürüyor. 2015 yılında Yılın Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi ve United Kingdom Trade & Investment Scale Up Social Category ödüllerini aldı.

 • Nafiz Karadere
  Genel Müdür Yardımcısı, KOBİ Bankacılığı
  Garanti Bankası

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Nafiz Karadere, çeşitli özel sektör bankalarında üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1 Mayıs 1999 tarihinde bugünkü görevine atanan Karadere, aynı zamanda Garanti Bank SA (Romanya), Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş., Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık Hiz. A.Ş., Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., Garanti Bilişim Teknolojisi ve Tic. T.A.Ş, T. Garanti Bankası A.Ş. Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, WWF-Doğal Hayatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Öğretmen Akademisi Vakfı Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkan ve Garanti Kültür A.Ş. (SALT) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bankacılık ve işletmecilik dallarında iş tecrübesi 33 yıl olan Karadere, Küçük ve Orta Boy İşletmeler Pazarlama alanlarından sorumludur.

 • Sanem Oktar
  Başkan
  KAGİDER

  İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine 1993 yılında, 3 yıl boyunca Kilit Müşteri Yöneticisi ve Ticari Pazarlama Müdürü olarak görev yaptığı Colgate Palmolive Türkiye’de başladı. 1997 yılında ilk şirketi Tribeca İletişim Danışmanlığı kurdu. İki yıl sonra satış ve pazarlama destek hizmetleri veren Tribal Satış ve Pazarlama Destek Hizmetleri’nin kurucu ortağı olan Sanem Oktar, 2000 yılında da veri tabanına dayalı pazarlama şirketi directComm’u kurdu. 2002 yılında birebir pazarlama konusunda danışmanlık veren, dünyanın önde gelen şirketlerinden Peppers&Rogers’ın Türkiye ofisinin kurucu ortakları arasında yer aldı. 2009 yılında directComm Marketing Group’a odaklanmak için Peppers&Rogers’taki hisselerini sattı. Oktar, 2011 yılında da Limonsocial sosyal medya ajansını kurdu. 2015’te önde gelen küresel medya yatırım yönetimi grubu GroupM, directComm’un çoğunluk hissesini satın aldı. Oktar, kendisini bir seri girişimci olarak tanımlıyor.

  Şu an CRM, etkinlik, dijital pazarlama konusunda entegre pazarlama çözümleri sunan directComm Marketing Group ve Limonsocial şirketlerinde Yönetici Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş yaşamını sürdürüyor. Oktar, içinde bulunduğu sektörü geliştirmek adına, 2005 yılında kurulan Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği’nin (DPİD) 12 kurucu üyesinden biri oldu ve 2007-2009 yıllarında DPİD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İletişim, satış ve pazarlama danışmanlığı konusunda Türkiye’nin belli başlı markaları ile farklı sektörlerde çalışan Oktar, kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası birçok farklı markayla çalıştı. İmza attığı çok sayıda proje ise çeşitli yarışmalar ile ödüllendirildi. 2010 yılından beri aktif bir üyesi bulunduğu Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nde (KAGİDER) kadının güçlenmesi konusunda gönüllü mentör, lider ya da katılımcı olarak pek çok projede yer aldı. Mayıs 2015’te KAGİDER Başkanlığına seçildi. Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığında kurulan Women20/Kadın20 (W20) Açılım Grubu Organizasyon Komitesi üyesi olan Oktar evli ve iki kız çocuk annesidir.

 • Markalar Fısıldıyor

 • Hakan Senbir
  Senbir Danışmanlık
  Marka Stratejisti

  Marka stratejisti, danışman ve yazardır. Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Endüstriyel Hammaddeler konusunda yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Marmara & Maine University (U.S.A) ortak lisans üstü programını “Çağdaş İşletmecilik ve Pazarlama” konusunda tamamladı.

  18 yıllık reklam kariyeri boyunca Procter&Gamble, Turkcell, Koç, Sabancı, Ülker, Tansaş, Roche, Ziraat Bankası ve Türk Hava Yolları gibi kurumlarla, 100’ün üzerinde marka için iletişimin farklı alanlarında stratejiler ve reklam fikirleri üretti. Geliştirdiği GUIDEFISH adlı model Türkiye’nin ilk reklam stratejisi planlama modeli oldu. Project House’ta stratejiden sorumlu icra kurulu üyesi olarak çalıştığı yıllarda DEEP (Digital Effectiveness & Efficiency Plan) adlı dijital reklam planlama modelini yazdı.

  2009 yılının başında reklam sektöründen ayrılarak strateji ve yaratıcılığı birlikte içeren MUST adlı bir strateji planlama modeli daha yazdı. Bugün Senbir Danışmanlık’ta, bu modelle kurumlara marka stratejisti olarak danışmanlık hizmeti veriyor. Kurum ve markaların içine giriyor, sorunlarını tanımlıyor, strateji yazıyor, fikir ve projeler üretiyor.

  14 yıl boyunca Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak “Tüketici Davranışları”, “Reklam Analizi” ve “Yaratıcı Süreçte Lateral Düşünme” dersleri verdi. 2010-2011 akademik yılında Bilgi Üniversitesi’nde “Reklam” dersleri veren Senbir, 2015 yılı itibarıyla Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Algılama ve İtibar Yönetimi” dersleri vermektedir.

  Öte yandan kitaplar yazmaya devam ediyor. Hakan Senbir’in bugüne dek yayınlanan “Kentlerin Kraliçesi”, “Z son insan mı”, “Mücadele eden herkes için strateji”, “Reklam” ve “Strateji” adlı beş kitabı var. 2015 yılında tamamladığı iki roman da yayına hazırlanıyor.

  Hakan Senbir iş anlayışını “Sıcak Profesyonellik, Sürdürülebilir Eğitim, Yaratıcılık ve Sonuç Odaklılık” olarak özetliyor.

 • Murat Çolakoğlu
  Vergi Hizmetleri Şirket Ortağı & Eğlence ve Medya Sektörü Lideri
  PWC Türkiye

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümü mezunu olan Murat Çolakoğlu, PwC Türkiye’ye 1 Ağustos 1993 tarihinde katıldı, 2006 yılının Temmuz ayında şirket ortaklığına kabul edildi.

  Uluslararası network üyesi ve yerel reklam ajansları başta olmak üzere eğlence ve medya sektöründe vergi danışmanlığı, uluslararası vergi planlaması, vergi denetimi hizmetleri konularında deneyim sahibi olan Murat Çolakoğlu, bu alanda birçok birleşme ve satın alma danışmanlığı ve değerleme (due diligence) konularında deneyim sahibidir.

  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) unvanına haiz olan Murat, Campaign Türkiye dergisinde köşe yazıları yazıyor. Dünya gazetesinde vergi ve mali konularda yazıları yayınlanan Murat, PwC Türkiye çalışanlarından oluşan Drama Akademi’nin kurucusudur.

 • Murat Kolbaşı
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Arzum A.Ş.

  1987’de Marmara Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 1988 yılında Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Satış ve İş Geliştirme Müdürü olarak iş yaşamına başladı. 1996 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildiğinde Arzum markasının ülke çapında büyümesine ve yayılmasına profesyonel katkıda bulundu.

  2008’de Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Aynı yıl %49 hisse devri ile dünyanın önde gelen İngiliz yatırım firmalarından Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş. ile ortaklık kurulmasında önderlik ederek Arzum’un sektöründe dünya çapında tanınan öncü bir firma olması yolunda ilerlemesine katkıda bulundu.

  2013 yılında, Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş. ile 5 yıllık anlaşmanın sona ermesi üzerine; Arzum hisselerinin %49’unun Ashmore’dan, Mediterra Capital Partners I’in iştiraki olan SDA International S.a.r.l.’ a satılmasında önemli bir rol üstlendi.

  Murat Kolbaşı 2008 yılından beri Arzum’un Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüş olup; Eylül 2015 itibari ile de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

  DEİK Yönetim Kurulu üyesi, DEİK Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türk-Çin İş Konseyi Başkanı olan Murat Kolbaşı; DEİK Türk-Hong Kong ve Türk-Avusturalya Konseylerinde aktif görev üstlenmekte olup, İTO Meclisi, TÜSİAD, MÜSİAD, Türk Kahvesi ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu, Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Danışma Kurulu, Zücder (Züccaciyeler Derneği) Yönetim Kurulu, FODER (Finansal Okuryazarlık Derneği) Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda TAİDER (Türk Aile İşletmeleri Derneği) Kurucu üyesidir.

 • Nuri M. Çolakoğlu
  Yönetim Kurulu Başkanı
  NMC Televizyonculuk Reklamcılık

  1943 İzmir doğumlu Nuri M. Çolakoğlu, Robert Kolej’in ardından Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi Dış İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1969’dan bu yana gazeteci, radyo ve TV yayıncısı olarak TRT Dış Haberler Servisi, Alman Haber Ajansı DPA, İsveç Televizyonu STV, Alman WDR Radyosu, Aydınlık Gazetesi, BBC Türkçe Bölümünde; Milliyet Gazetesi Londra Büro Şefi, sonra Yazı İşleri Müdürü, TRT Genel Müdür Başdanışmanı olarak çalıştı. 1991’den bu yana Show TV, Cine 5, Olay TV, NTV, CNBC-E, Fenerbahçe TV, Romania Kanal D, TEB KOBİ TV kanallarının kuruluşunda ya da yeniden yapılanmasında görev aldı. CNN Türk’ün Başkanı olarak Doğan Medya Grubu’na geçti. Burada CNN Türk, ANS International Yapım Şirketlerinin Genel Müdürü ve "The Turkish Daily News” gazetesinin CEO’su olarak görev yaptı. 2014 yılı sonu itibarıyla Doğan Grubu’ndan ayrıldı.

  Halen internet içeriği (TEB KOBİ TV, Turkcell Akademi) üreten, kurumsal tanıtım ve kurum tarihleri hazırlayan NMC New Media Company Televizyonculuk ve Reklamcılık AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapıyor.

  Birçok sivil toplum kuruluşunda görev yapan Çolakoğlu, kurduğu Türkiye TV Yayıncıları Derneği’nin başkanlığını 10 yıl yaptıktan sonra 2010 yılında devretti. Halen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İKSV Yürütme Kurulu Üyesi, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Mütevelli Heyet Üyesi, DEİK Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Robert Kolej ve Hisar Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olarak da görev yapıyor.

  Çolakoğlu, Mart 2005’te İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti başvurusunun Genel Koordinatörü, ardından İstanbul 2010 AKB Ajansı kurulduktan sonra da Yürütme Kurulu Başkanı olarak görevlendirildi ancak bu görevinden Şubat 2009’de istifa etti, 2010 yılı sonuna kadar Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

  Üç çocuğu, iki de torunu var.

 • Nükhet Vardar
  Pazarlama ve İletişim Danışmanı
  El İzi İletişim Danışmanlık

  1985'ten bu yana pazarlama ve iletişim alanında iş yaşamını ve akademik hayatı bir arada sürdüren Vardar, 1985-1987’de Turyağ'da Ürün Müdürü, 1990-1993'te Yaratım/FCB'de Araştırma ve Medya Müdürü, 1993-1995'te Y&R/Reklamevi'nde Planlama Direktörü, 1995- 2001’de Initiative Media Kurucu Genel Müdürü olarak görev aldı.

  Öte yandan İngiltere’de 1985’te UMIST, Manchester Üniversitesi'nden “Uluslararası Pazarlama” alanında aldığı M.Sc., 1990’da yine UMIST’ten “Uluslararası Reklamcılık” alanındaki doktora derecesi sonrasında, 1994'te Doçent, 2004'te Profesör unvanına hak kazandı.

  2002-2008'de Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Vardar'ın, Eylül 2016’da pazarlama ve iletişim alanında Türkçe, İngilizce ve Korece yayımlanmış 13 kitabı, Türkçe ve İngilizce 7 kitap bölümü, 60 makalesi ve 80 konuşması bulunuyor.

  Vardar’ın, 1992’de İngiltere’de yayımlanan “Global Advertising: Rhyme or Reason” kitabı bugün hâlâ amazon.com’da satıştadır. Bu kitap ayrıca 1998’de Kore diline çevrildi.

  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İletişim İhtisas Komisyonu üyesi olan Vardar, 2002'den bu yana kurucusu olduğu El İzi İletişim Dan. Ltd'de pazarlama/iletişim danışmanlığı veriyor.

 • Life after...

 • Ataç Besi
  Kurucu
  Gara Guzu

  Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde okurken doğa sporlarına merak saldı ve dağcılık kulübüne girdi. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nda eğitmenlik ve yöneticilik yaptı. Okul ile seçtiği hayatın uymadığını görünce okulu bıraktı (atıldı). Bu sırada rafting ile de tanıştı ve bu sayede dünyanın çeşitli ülkelerinde rafting rehberliği, inşaat işçiliği, tezgahtarlık yaparak dolaştı.

  Rafting Federasyonu’nun kuruluşuna önayak oldu ve asbaşkanlığını yaptı. 1997 yılnda İstanbul DSM Group bünyesindeki Event Marketing bölümünde yönetici olarak çalışmaya başladı. BMW, VW, Fiat, L'oreal, RedBull gibi birçok kurumsal şirketle çalıştı.

  2008 yılında Üniversite dağcılık kulübünden arkadaşı Akgonca ile evlendi ve birkaç yıldır hayalini kurduğu büyük şehirden kaçış planı doğrultusunda İstanbul yaşamını 1 ay içinde bitirerek Muğla'ya yerleşti.

  2010 yılında eşiyle beraber çıktıkları 4 aylık Güney Amerike seyahati sırasında craft bira üretme fikrini kesinleştirdiler ve 2011 yılında şirketi kurarak girişimlerine başladılar.

  3 yıl süren bürokratik işlemlerin ardından -ki bu süreçte Mercan adında bir oğulları ve Kiraz adında bir kızları oldu- 2014 yılının temmuz ayında üretime başladılar.

  Halen Muğla'nın Yeşilyurt (Pisi) köyünde yaşayıp, bira üretmeye devam ediyorlar.

 • Özden Akyıldız
  Kurucu Ortak
  Komşuköy

  2003 yılında Bilkent Üniversitesi mezunu olan Akyıldız, 2008 yılında kurucu olduğu Identity Istnbl reklam ajansı ile çeşitli sektörlerden yerli ve yabancı birçok firmaya hizmet verdi.

  2014 yılında Oğulcan Atay ve Uğur Akyıldız ile ortak geliştirdiği, alanında dünyadaki ilk iş modeli olan Komşuköy ile profesyonel kariyerinde yenilikçi bir sayfa açtı. Kurulduğu günden itibaren büyük ilgi gören ve 2016 yılında Türkiye’nin en iyi start-up firmalarından biri seçilen Komşuköy, şehirlilere online platform üzerinden kendi doğal ürünlerini yetiştirebilme imkanı sunuyor.

 • Selim Ellialtı
  Kurucu
  Suvla

  İş hayatına Ankara’da, babasının yanında çalışarak başladı. Üniversiteyi Boğaziçi’nde okuduktan sonra yine Ankara’ya dönerek içinde sanat galerisi barındıran ve zamanının çok popüler mekanı haline gelen bir Bistro Café’yi kurdu. İş dünyasına olan ilgisi giderek artınca, yeni iş fırsatları yaratmak üzere soluğu İstanbul’da aldı. Daha sonra bir plan değişikliğiyle teknoloji sektöründe genel müdür olarak kariyerine devam etti. Bu süreci birbiri ardına başarıyla kurduğu ve sattığı teknoloji şirketleri izledi. Son şirketini sattıktan sonra, aynı sektörde bir senelik çalışma yasağı ile hep hayali olan tarımla uğraşmaya karar vererek Eceabat’ta bir bağ girişimine yöneldi. 2003 yılında kurduğu bağların ilk finansmanını bu parayla karşılayan Ellialtı, bağın süren ihtiyaçlarını finanse etmek için Microsoft’a girdi. Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Genel Müdür olarak 7 sene çalıştı. Selim Ellialtı ve Pınar Ellialtı’nın 2006 yılında oğulları Bozok’un doğmasıyla, bağların adı “Bozokbağ” oldu. Emekliliği ile birlikte şarap ve zeytinyağının zamanla olgunlaşan yönünü, teknolojinin zamanla yarışan dinamiğine tercih ederek kendini tamamen bu işe adadı. Suvla şarapları ve Kilye doğal tarım ürünleri de bu adanmışlığın bir parçası olarak 2012 yılında ilk ürünlerini verdi. İsmini yarımadanın Kuzey Ege kısmındaki bir koydan alan Suvla, ulusal ve yerel şarap yarışmalarından 180’e yakın ödüle layık görüldü.

 • MEF Marketing Session

 • Ezgi Akpınar

  Kulaktan kulağa pazarlama, viral pazarlama ve tüketici davranışı üzerinde çalışıyor.

  Doktorasını, Rotterdam School of Management, Erasmus University’den 2013 yılında aldı. Wharton Business School, University of Pennsylvania’da ziyaretçi doktora öğrencisi olarak bulundu. MEF Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. Koç Üniversitesi Ekonomi ve İşletme bölümlerini üstün başarı ile 2005 yılında tamamladı. Burslu olarak kabul edildiği Tilburg Üniversitesinde Pazarlama yüksek lisansını yaptı. 2014’den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde İşletme Bölümü Başkanı olarak görev yapıyor. Vrije Universiteit Amsterdam’da onursal öğretim üyeliği yapmaktadır.

  McKinsey & Company tarafından, kulaktan kulağa pazarlama alanında NYTimes Best Seller yazarı Jonah Berger ile yapmış olduğu çalışmalarından dolayı 2014 yılında pazarlama alanında en iyi doktora tezi ödülüne layık görüldü. Unruly, Google gibi birçok şirket ile ortak projeler yürütmekte olup, Association of Consumer Research, Society for Consumer Psychology, European Marketing Academy gibi konferanslarda konuşma ve oturum başkanlığı yapmıştır. Çalışmaları Journal of Personality and Social Psychology, Journal of Marketing Research gibi alanında prestijli dergilerde yayınlandı.

 • MedyaNet Audience

 • Addy Cutts
  Satış Direktörü
  Oracle DMP

  Addy Telegraph Medya Grup, Sift Media ve Lonely Planet gibi yayıncı şirketlerde kıdemli dijital yöneticilik pozisyonlarında çalışmış, medya sektöründe tecrübeli bir lider. Son 5 yılda bu terübelerini, yakından çalıştığı online yayıncılara farklı data kaynakları ile datalarını zenginleştirmeleri, kullanılır hale getirmeleri ve medya ajansları ile reklamverenlere de en doğru kanaldan en doğru kullanıcılara ulaşmaları konusunda yardımcı olmak için kullandıkları reklam teknolojilerine aktarmıştır. Addy sektör etkinliklerinde sık olarak konuşmacılık yapmakta ve AOP Dijital Yayıncılık Ödülleri’nde son yıllarda daimi jüri panelisti olarak yer almaktadır.

 • Aret Vartanyan

  1978 yılında İstanbul Beyoğlu'nda çok kültürlü,sevgi yüklü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Aret Vartanyan 7 yaşından başlayarak yaradılış,insan ve yaşamın gizleri üzerine eksilmez bir heyecanla çalışmalarını sürdürüyor.

  Sekiz yaşında klasikleri okumaya başlayan, dokuz yaşında Nietzhce ile tanışan Vartanyan, o yaşlarda kendini ifade etme biçimi olarak keşfettiği yazma eylemini varoluşunun odağı olarak kabul etti.

  İlk gençlik yıllarında Uzakdoğu felsefesine yoğunlaşan Vartanyan, M.Ü.İletişim Fakültesi'nde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra burslu olarak Oxford Üniversitesi'nde Teoloji okudu ve batı felsefesi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.

  13 yıl kurumsal hayatta Güzel Sanatlar / Bates, Pronto, Grup 7 ajanslarında çalıştıktan sonra 2007'de Vodafone'de Marka Yönetimi ve 2009'da Doğan Online'da Pazarlama Müdürü olarak kurumsal kariyerini tamamladı. İlk kitabı 2008 yılında yayımlandı ve aynı yıl bugün yüzbinlerce katılımcıya ulaşan Yaşam Atölyesi'ni kurdu.

  Yaşam amacını 'Dünyada bir tek insanı bile dışarıda bırakmadan, her bireyin kendini ve yaşam amacını sevgi üzerine kurulu bir zeminde gerçek kılmasını sağladığı bir dünyaya hizmet etmek' olarak ifade eden Aret Vartanyan, her şeyden önce insana inanıyor.

  Din,dil,ırk,ünvan,cinsiyet,zengin fakir gibi etiketlerin ötesinde insanın gerçekliğinin altını çizerken çalışmalarıyla kısa sürede yüzbinlerce insanın yaşamında farklılık yarattı.

  Okurlarıyla hayata dair bir sohbet olan 'Sen ve Ben', İstanbul ekseninde insanı,yaşamı irdeleyen ve farklılıklarla bir arada yaşamanın romanı 'Bir Nefes İstanbul', bir bedende kaç kişi yaşadığımızı ve hayatın içindeki rollerimizi kadın ve erkek olgularıyla sorgulayan 'Bin Yüz Bir İnsan', onbinlerce danışanı ile gerçekleştirdiği çalışmaları kendi yaklaşımları ile birleştirerek yaşamın farklı kulvarlarına ışık tutan 'Gerçekten Yaşıyor Musun?' ve aşkı yeniden tanımlayan, bildiğiniz aşkı unutun diyen 'Çırılçıplak Aşk', yaşama farklı perspektifler getiren Gerçekten Yaşıyor Musun? ile bir milyondan fazla okura ulaştı. 2015 yılında sinemaya çekilecek olan ve edebiyata yeni bir tarz kazandıran dörtlemenin ilk romanı 'Gitme Zamanı'nı ve 2016'da devamı 'Siyah Gözyaşı'nı yayınladı.

  2011-2013 yılları arasında gerçekleştirdiği 'Buyrun Paylaşalım' ve 'Sen ve Ben' TV programlarıyla ekranda televizyon dünyasının dikkatini çeken bir başarı elde eden Vartanyan, yüzbinlerce izleyicinin oluşturduğu paylaşım platformu hayata geçirdi.

  Yaşam Atölyesi ve AVCT çatısı altında çalışmalarını sürdüren Vartanyan, her yıl atölye çalışmaları dışında Türkiye'nin dört bir yanında üniversitelerde,şirketlerde ve açık konferanslarda yaklaşımlarını paylaşıyor.

  Kurumsal Eğitimler başlığınaltında ise global/lokal şirketlere eğitim, danışmanlık ve konuşmacı desteği sağlıyor. Özellikle takım olmak, motivasyon ve yeni dünyada iş yaşamı başlıklarında tarzı ve ortaya koyduğu kuramlarla en çok talep edilen konuşmacılar kistesinde ilk sıralarda yer alıyor.

  Son yılarda davet edildiği uluslararası kongre,konferans ve çalışmaların ardından kitapları yabancı dillere çevrilen olan Vartanyan, 2016 yılında atölye çalışmalarını ağırlıklı olarak yurtdışına taşıyor.

  http://www.aretvartanyan.com /http://www.yasamatolyesi.com/

 • Aybil Göker
  Kurucu
  Habitus ​R​esearch

  İtalyan Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan Aybil Göker, London School of Economics (LSE)’de Sosyal Antropoloji yüksek lisansını tamamlayarak, University College of London (UCL)’dan Antropoloji doktora derecesini almıştır. 2007’de Türkiye’ye dönen Aybil Yeditepe Üniversitesi’nde çalışırken bunun yanı sıra Boğaziçi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler vermiş, doktora tezleri yürütmüş, yayınlar yapmıştır. 2012 yılında Alper Göker ile Türkiye’nin en iddialı etnografik araştırma ve stratejik danışmanlık şirketi olan Habitus Research’ü kurmuştur. Habitus Research 2015-2016 yılları arasında Baykuş Ödülleri’nde toplam 14 ödüle layık görülmüştür. Nisan 2015’te, Habitus Research Amerika/Florida’da şubesini açmıştır. Aybil’in 10 yaşında bir oğlu, toplamda bir kedisi ve iki köpeği vardır.

 • Deniz Güven
  ŞubeSiz Bankacılık Birim Müdürü
  Garanti Bankası

  Garanti Bankası’nda ŞubeSiz Bankacılık Birim Müdürü olarak görev yapan Deniz Güven, İnternet, Mobil, ATM ve AloGaranti çağrı merkezinin de içinde bulunduğu, bankanın tüm dijital kanallarının yönetimi, interaktif pazarlama aktiviteleri ve iletişiminden sorumludur. Öncesinde aynı birimde Dijital Kanallar ekibinin yöneticiliğini yürüten Güven’in bankacılık ve enformasyon teknolojisi endüstrilerinde satış, pazarlama, kanal geliştirme ve operasyon konularında geniş kapsamlı bir yönetim tecrübesi bulunmaktadır. Deniz Güven, Garanti Bankası’ndaki görevinden önce, Demirbank, HSBC ve Finansbank’ta satış, pazarlama, stratejik planlama ve uluslararası projeler alanlarında çeşitli görevlerde yer almıştır.

 • Metin Güleç
  Satış Direktörü
  MedyaNet

  MedyaNet’te Satış Direktörü olarak görev yapan Metin Güleç reklamverenlerin MedyaNet dijital reklam çözümlerinden maksimum geri dönüş sağlayabileceği reklam satış ve pazarlama faaliyetlerini koordine etmektedir. Ayrıca dünyadaki trendleri ve yerel pazarı yakından takip ederek Türkiye’de Internet reklamcılığının büyümesi ve gelişmesi için sektörde aktif rol oynamaktadır. Metin Güleç, 1997 yılında PREMIER Yayıncılık’a Reklam Danışmanı ve Reklam Grup Müdürü olarak çalışma hayatına başlamıştır. Sonrasında Doğan Gazetecilik’te sırasıyla Fanatik, Posta ve Milliyet Gazetesi’nde Reklam Direktörü olarak görev yapmıştır. 2010 yılından bu yana kariyerini MedyaNet’te sürmektedir.

 • Network'ten Bağımsıza

 • Ahmet Akın
  Kurucu Ortak ve Ajans Başkanı
  Kramp

  Kramp’ın kurucu ortağı ve ajans başkanı olan Ahmet Akın, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of Rochester Simon Business School’da MBA eğitimini tamamladı.

  Reklamcılık mesleğine Güzel Sanatlar / Saatchi & Saatchi’de başladı. Daha sonra 9 yıl çalıştığı TBWA Istanbul’da başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2009-2013 döneminde, Leo Burnett İstanbul, Arc, Leo Health ve Leo PR’dan sorumlu CEO olarak Leo Burnett Türkiye Grubu'nda çalıştı. 2010-2013 döneminde Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ayrıca 2011-2013 döneminde Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 2013-2014 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Bölümü’nde ders veriyor.

 • Karpat Polat
  Creative Chairman
  K A R P A T, Independent Advertising Agency

  Karpat Polat, reklam yazarı, yaratıcı yönetmen, ajans başkanı, ajans ortağı ve Global Creative Council üyesi olarak Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen reklam ajanslarında görev yaptıktan sonra kendi reklam ajansı K A R P A T, Independent Advertising Agency’yi kurdu. Yeni reklam ajansının ilk işi Coca-Cola’nın reklam ve ürünlerinde 1 yıl boyunca marka adını Türkçe olarak yazmasını sağlayan Koka-Kola 50. Yıl kampanyasıydı. Kampanya yayına girdikten 5 dakika sonra Twitter’da trending topic oldu ve Kristal Elma’da yılın entegre kampanyası ödülüne layık görüldü. Bugüne kadar Cannes’da Türkiye’nin ilk Cannes Aslanı ve ilk Altın Aslanı olmak üzere 53 farklı işiyle ödül kazanan ve 100’den fazla kez finale kalan Karpat Polat, yine Cannes’da global olarak, 2 yıl üst üste en çok ödül alan reklam ajansları sıralamasında ve 4 yıl üst üste en çok ödül alan yaratıcı yönetmenler arasında yer aldı.

  Epica, Golden Drum, Kristal Elma ve Kırmızı gibi pek çok reklam yarışmanın Büyük Ödülü ve Grand Prix’lerini, çoğunlukla birden fazla kez kazandı. Dünyadan The Big Won ve Lürzer’s Archive gibi saygın otoriteler tarafından pek çok kez dünyanın en iyi reklam yazarı ve yaratıcı yönetmenleri arasında gösterildi, Turkish Times tarafından en yaratıcı 50 Türk listesinde yer aldı ve Fortune dergisi tarafından 40 yaş altı liderler sıralamasındaki tek reklamcı oldu. Karpat Polat, evli ve iki çocuk babasıdır.

 • Uğur Çakır
  CCO / Managing Partner
  McCann İstanbul

  1969’da İstanbul’da doğdu, Kadıköy Anadolu Lisesi ve İ.Ü. İletişim Fakültesi’nde eğitim gördü.

  Son 3 yılı profesyonel olmak üzere 12 yıl basketbol oynamışlığı olan Uğur Çakır, NBA’den umudunu kesince reklamcılığa sıkı sıkı sarıldı.

  1992 yılında girdiği McCann’de, İstanbul, Milano ve yine İstanbul ofislerinde 2009’a kadar ara vermeden çalıştı, sonrasında 3 yıl kadar kendi ajansında mesleğine devam etti. Ajansının özlemine dayanamayarak 2013 Haziran’ında geri döndü.

  Meslek yaşamında Kristal Elma, Golden Drum, London Festival, Epica, Cannes gibi reklam yarışmalarından ödüller aldı. Ancak asıl mutluluğu ödüllü işlerinin, müşterilerinin hedeflerine de hizmet etmiş olması.

  Banu’nun kocası, Burak (13) ve Kerem’in (9) babası.

 • Reklamcılar nasıl besleniyor?

 • Barış Sönmez
  Pazarlama Direktörü
  yemeksepeti.com

  1975 yılında Denizli’de doğan Barış Sönmez, Denizli Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu.

  Kariyer hayatına Danone Tikveşli’de marka yöneticisi assistanı olarak başlayan Sönmez, 9 senelik bir süreçte şirket bünyesinde marka yöneticisi, marka müdürü ve alternatif kanallar satış müdürü görevlerine yer aldı. Sönmez Mayıs 2011’den beri Yemeksepeti Pazarlama Direktörü olarak görev yapmaktadır ve şirketin tüm pazarlama, iletişim, iş ortaklıkları ve büyüme stratejilerinden sorumludur. Barış Sönmez Capital ve Ekonomist dergileri tarafından hazırlanan “En İyi 10 Pazarlama Lideri” listesinde 2016'da birinci sırada yer almıştır.

  İngilizce bilen Barış Sönmez evli, bir çocuk babasıdır

 • Dilara Koçak
  Kurucu
  Mezura

  1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanını aldı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Yönetici geliştirme programını, 2002 yılına Boğaziçi Etkili Sunum ve Konuşma Teknikleri programını, 2016 yılında Bilgi Üniversitesi Betül Mardin ile Halkla İlişkiler Sertifika programını tamamladı. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında bir dönem boyunca Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerine “meslek etiği ve iletişim” dersi verdi.

  1994-1999 döneminde çeşitli hastanelerde klinik alanda ve yönetici olarak görev yaptıktan sonra 1999-2004 yıllarında Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde Beslenme ve Diyet Bölümü Şefi olarak çalıştı, kendisi halen Amerikan Hastanesi Konsültan Diyetisyeni olarak devam ediyor.

  2003 Ekim - 2004 Şubat tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde konusu ile ilgili gözlemler yaparak bu yöndeki tecrübelerini güçlendirdi.

  2004 yılında kurduğu Mezura kliniğinde şirketlerin ve şirket çalışanlarının beslenmelerine yönelik danışmanlık ile wellness ve iyi yaşam kavramını geliştirme konusunda Türkiye’de yeni bir sektör açmış olan Koçak, ekibi ile birlikte hem bireylere hem de kurumlara danışmanlık hizmeti veriyor. Mezura ekibi Türkiye deki birçok şirkete, yönetici ve işadamına beslenme koçluğu yapıyor.

  2006 yılından beri her yıl yenilenen “iyi yaşam günlüğü” çalışmalarının yazarı olan Dilara Koçak, Amerikan Diyetisyenler Derneği “kilo kontrol ve yönetimi” sertifikasına sahiptir. Koçak’ın “Dilara Koçak ile İyi Yaşam” 2007, Afiyetle Diyet isimli kitabı 2009, Afiyetle Diyet kitabı yenilendi, 5. nci baskısı ve onun yol arkadaşı Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı ise 2015 yılında okurlarıyla buluştu.

  2008 yılında CNN Türk, 2010-2012 yılları arasında TRT, 2013 yılında Kanal D ve 2014 yılında Kanal Türk ekranlarına program hazırlayan ve sunan Dilara Koçak 2007 yılından beri Milliyet Gazetesi Sağlık yazarıdır aynı zamanda Hello, Women‘s Health ve CEO Life dergisinde düzenli yazılar yazmaya devam ediyor.

 • Transformation with Game Changers

 • Bediz Yıldırım
  Glamour.com Yayın Yönetmeni
  Glamour Türkiye

  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin İktisat Bölümü’nden 2004 yılında mezun olan Bediz Yıldırım, 2 senelik Finans Pazarlama kariyerinin ardından sektör değiştirerek OgilvyOne İstanbul’da kreatif dijital medya üzerine çalıştı. Vogue’un Türkiye’ye gelmesiyle birlikte 2010 yılında önce Multimedya Editörü, sonrasında da Vogue.com Editörü olarak görevine devam etti. Bu esnada dergiye de yazılarıyla katkıda bulundu. 2014 yılında Doğuş Yayın Grubu Dergileri’nin Dijital İçerik Pazarlama Müdürü görevine getirildikten sonra 2015 yılının sonuna doğru Dergi Grubu’nun yeni markası Glamour için çalışmaya başladı. Halen Glamour Türkiye’de Glamour.com Yayın Yönetmeni görevini sürdürüyor.

 • Eda Elif Özbek
  Kurucu
  Catalyst

  1988 yılında İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olurken Reklamcılık ve Pazar Araştırmaları Anabilim dalında uzmanlaştı. Staj kariyerine 2006 yılında başladı; gazete, dergi, prodüksiyon, televizyon, sahne sanatları alanlarında iletişimin farklı kanallarını deneyimledi. 2010’dan itibaren farklı ajanlarda dijital odaklı projeler geliştirdi. Hobi olarak partiler verdi. YOUTH'un dijital ajansının yöneticilik ve direktörlük görevini yürüttü. Entegre iletişim ve segment iletişimi bazında yerel, global markaların ve kamu kurumlarının dijital dünyada varlık göstermesi, stratejik ve bütünlüklü projeler geliştirmesine odaklandı. 2016’da markalara 360 derece iletişim hizmetleri sunan yeni nesil ajans Huntos'un kurucu ortağı ve şirketlerin pazarlama faaliyetlerinde, doğru partnerlerle az enerji sarf ederek bir araya getirilmesini amaçlayan, start-up’lara ticarileştirme desteği sağlayan Catalyst Sales Hub'ın kurucusu olarak girişimciliğe ilk adımını attı. Eda Elif Özbek ayrıca alışveriş deneyimini yalınlaştıran ve yeniden şekillendiren ScreenShop platformunun partnerleri arasında yer alıyor.

 • Sports-Rio 2016

 • Ali Kiremitçioğlu

  Ali Kiremitçioğlu lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış, 1990 yılında ise Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü bitirmiştir. İş hayatına Arçelik’te Marka Yöneticisi olarak başlamıştır, burada 4 yıl çalıştıktan sonra Johnson and Johnson’da 1 yıl Key Account Satış Yöneticisi olarak görev yapmış, ardından Hürriyet Medya Grubunda 5 yıl boyunca Pazarlama Direktörlüğü yapmıştır. Daha sonra sırasıyla, 4 yıl boyunca Doğuş Medya Grubunda Danışmanlık yapmış ve 2011 ve 2014 yılları arasında İstanbul 2020 Olimpiyat Komitesi CEO’su olmuştur. 2012 Londra Olimpiyatlarında ise Türkiye Milli Paralimpik Komitesinde Chef De Mission olarak görev almıştır. Günümüzde ise The Sales Machine İstanbul’da Yönetici Ortağıdır ve FCBEscola’nın Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

 • Çağla Büyükakçay

  Rio'daki 2016 Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazanıp olimpik seviyede Türkiye'yi temsil edecek ilk tenisçi olarak kayıtlara geçti. Büyükakçay, Grand Slam turnuvalarında tek bayanlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçidir. 2010 yılında Amerika Açık tenis turnuvasına katılarak ilk Grand Slam turnuvasında ön elemelerde mücadele etti. 2011'de ise Fransa Açık, Wimbledon ve Avustralya Açık turnuvalarında ilk kez ön elemelerde yer aldı. 2016 Fransa Açık tenis turnuvası ön elemelerinde başarılı olarak ana tabloya kalmayı başaran ilk Türk kadın tenisçi oldu.

 • Sürdürülebilirlik

 • Ata Selçuk
  İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü
  Eczacıbaşı Topluluğu

  1967 yılında doğan Ata Selçuk, lisans eğitimini 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. İş yaşamına 1989 yılında Düzey Pazarlama bünyesinde Ürün Yöneticisi olarak başladı. 1992-1999 yılları arasında Abdi İbrahim İlaç bünyesinde, pazarlama ve satış alanlarında çeşitli görevlerde bulundu. 1999 yılında Eczacıbaşı İlaç Pazarlama bünyesinde Pazarlama ve Satış Müdürü olarak Eczacıbaşı Topluluğu’na katıldı. 2004-2008 yılları arasında Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü, 2008-2009 yılları arasında RTS Renal Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ata Selçuk halen Eczacıbaşı Holding’de İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü görevini sürdürüyor.

 • Şule Yücebıyık
  Kurumsal İletişim Direktörü
  Borusan Holding

  1994 yılında İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite’nin aynı bölümünde Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Tarihi alanında yüksek lisans yaptı. Profesyonel iş yaşamına gazeteci olarak TRT İstanbul Haber Merkezi’nde başlayan Yücebıyık, Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde ekonomi muhabiri olarak devam etti.

  1996 yılında Milliyet Gazetesi’nde göreve başlayan Şule Yücebıyık, gazetenin ekonomi departmanında 10 yılı aşkın süre muhabir – köşe yazarı ve editör/yönetici olarak çalıştı. 2006 – 2008 arasında Global Hill & Knowlton Halkla İlişkiler Ajansı’nda Başkan Yardımcısı olan Yücebıyık, yaklaşık 10 yıldır Borusan Holding’in Kurumsal İletişim Direktörü.

  Kurumsal İletişimin ‘çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik’ merkezli olarak yönetilmesi gerektiğine inanan Şule Yücebıyık, bu alanda faaliyet gösteren yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alıyor. Yücebıyık, 2014’ten bu yana BM’ye bağlı Women Empowerment Principles’ın (WEP’s) Uluslararası Danışma Kurulu üyesi.

  Kurumlarda, sürdürülebilirlik farkındalığının liderden başladığına inanan Yücebıyık, iş hayatının ölçülemeyen değerlerine yönelik perspektiflerini ve etki alanlarını genişletmeleri amacıyla yöneticilere ‘liderlik iletişimi’ koçluğu yapıyor.

 • Tech Art

 • Aşkın Elibol
  Kurucu Ortak
  Fikirbazzenger

  A1973 yılında Almanya da dogdu. Lise eğitimini Kabataş erkek lisesinde tamamladıktan sonra Yıldız Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde başladığı lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünde tamamladı.

  Marmara GSF Fotoğraf bölümünde yüksek lisans yaptı. Üniversite yıllarında hem okuyup hem de çalıştığı dönemlerde; Cem Özer ile “ Laf Lafı açıyor” programında önce asistan sonra yapımcı olarak çalıştı.

  Sahne fotoğrafları çekerken ,Savaş Ay ile A Takımında fotoğrafçılık yaptı.

  Zaman zaman sinema filmlerinde farklı görevlerde yer aldı.

  Mehmet Ali Birand ile Bir Yapım’da yapımcı-muhabir olarak çalıştıktan sonra reklamcılığa geçti. Ve Pars McCANN ve Ogilvy & Mather’da ajans prodöktürü olarak çalıştı.

  Reklamdan, etkinlik yönetimine geçişi sonrasında, uzun bir sure reklam dünyası ile etkinlik yönetimini harmanlayarak Türkiye’de ses getiren bir çok lansman ve etkinliğe imza attı.

  Yoğun bir çalışma döneminden sonra ara verip 2 yıl süreyle dünyanın farklı ülkerlerine yolculuk etti.

  2009 yılında Türkiye’ye dönüşü sonrasında tekar reklam sektöründe çalışmaya başladı.

  Ve bugün hâlâ kurucu ortak olduğu Fikirbazzenger’de Onur Umur ve Berkay Daver ile heyecanla çalışmaya devam etmektedir

  Tasavvuf felsefesi ile yakından ilgili olan Elibol, meditasyon ve yoga workshopları ile hayatın içindeki denge ve farkındalığını korumaya çalışırken, yoga hocalığı çalışmalarını da sürdürmektedir.

  Fotoğraf ve yazın ise hayatının vazgeçilmez tutkularıdır.

 • Berkay Daver
  Multidisciplinary Digital Creative
  Fikirbazzenger

  1998 yılında Ankara’da bir ajansta etkileşim tasarımcısı olarak başladığı araştırma ve üretim hayatını İstanbul’da ortağı olduğu Fikirbazzenger’de sürdürüyor.

  Mezunu olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel iletişim tasarımı bölümünde “Fiziksel etkileşim tasarımı” ve “Kod ile Tasarım” derslerini vermekte.

  Şu sıralar dijital ve fizikselin kesiştiği virtual reality ve mixed reality etkileşimleri, sıradışı yüzeyler için mapping projeleri, 360° video deneyimleri ve interaktif müze yerleştirmeleri üzerine çalışıyor.

 • Erdem Dilbaz
  Electronic Arts Producer, Scenographer, Hyperactivist
  Nerdworking

  1982’de İstanbul’da dünyaya geldi. Lisede elektrik ve elektronik okuduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burs kazanarak Sahne Sanatları Yönetimi bölümüne girdi. Tasarım, mimarlık, müzik, sanat ve teknoloji hakkında araştırmalar yaptı ve popüler kültür hakkında yazılar yazdı. Kafa Ayarı isimli şirketi kurdu. Uzun bir süredir sibernetik bazlı sahne sanatları ve teknolojinin kişi ile etkileşimi üzerine araştırmalar yapıyor.

  Son 6 yıldır, NERDWORKING adında uluslararası bir sanat & teknoloji ağını yönetiyor. İnternet üzerinde insan hakları aktivisti ve bir korsan.

 • Poster'den Post'a

 • Derya Özkaya Matraş
  Türkiye Ülke Direktörü
  Facebook

  Aralık 2015’ten bu yana Facebook Türkiye Ülke Direktörü olarak görev yapan Derya Özkaya Matraş, Türkiye’de faaliyet gösteren marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer ilgili şirket ürünlerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla çalışan ekibe liderlik ediyor.

  Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Daha önce Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev aldı. Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

 • İzzet Keribar
  Fotoğraf Sanatçısı (E.Fiap)

  1936 yılında İstanbul'da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı ilgi duydu ve 1957’de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore'de, bir yıl boyunca fotoğraf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi.

  Büyük bir aradan sonra,1980 yılında, fotoğrafa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotoğraf üretmeye devam ediyor. Sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotoğrafları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir.

  İzzet Keribar, IFSAK'ın onur üyesidir. Uluslarası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans) ünvanları ile onurlandırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzzet Keribar’ı 2011 Büyük Ödül’üne layık görmüştür. 1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, aynı zamanda fotoğraf kurslarına hocalık yapmakta, Türkiye'de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer alıyor.

  Yurt içinde ve yurt dışındaki fotoğraf yarışmalarında birçok madalya ve ödül sahibi olan Keribar, son yıllarda, fotoğrafçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor, ayrıca fotografçılığın Türkiye gelişmesi için ve Türkiye’nin yurt dışında en iyi yönleriyle tanınmasına yardımcı oluyor.

 • Kurtcebe Turgul
  Executive Kreatif Direktör
  Medina Turgul DDB

  Reklamcılığa 90lı yıllarda başladı. Şu ana kadar çalıştığı ajanslar sırasıyla, Piramit, Lowe Adam, Ultra, RPM Radar ve Medina Turgul DDB. Bu ajanslarda yaptığı işler sırasıyla, stajyer metin yazarlığı, junior metin yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı ve kreatif direktörlük. 14., 15., 16., 20. ve 21. Kristal Elma’larda jürideydi. Türkiye’de başka yarışmalarda da jüri üyesi oldu, örneğin Cannes Young Lions, GMK, Kırmızı. Yurt dışında ise Eurobest, NY Festivals ve Cannes Lions’ta görev aldı. Söz konusu yarışmalar/festivaller dahil birçok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül kazanan ekiplerin parçası oldu. Evli, 12 yaşında bir kızı var.

 • Ömer Faruk Sorak
  Kurucu, Yönetmen
  Böcek Yapım
  27 Nisan 1964 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu mezunu. 1987-1990 yıllarında kamera asistanlığı yaparak başladığı meslek hayatına 1990-1995 yılları arasında TRT’de kameramanlık yaparak devam etti. 1995 yılından itibaren görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak çalışmaktadır. Şubat 1998’de kurduğu Böcek Yapım bünyesinde pek çok reklam, video klip, TV programı, belgesel ve sinema filmine imzasını attı. Yönetmenliğini yaptığı sinema filmleri: Vizontele (2001), G.O.R.A. (2004), Sınav (2006), Yahşi Batı (2010), Aşk Tesadüfleri Sever (2011), 8 Saniye (2015).
 • Vedat Uygun
  Marka Genel Müdürü
  VW Binek Araç

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Sayın Vedat Uygun, lisansüstü eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü'nde tamamlamıştır. 1997 yılında Doğuş Grubu'na katılan Uygun, Haziran 2007'den bu yana VW Binek Araç Marka Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

 • Yeni Nesil Ajans

 • Arda Erdik
  Yaratıcı Yönetmen
  Tribal Worldwide İstanbul

  Reklamcılığa 2001 yılında reklam yazarı olarak başladı. 2006 yılından bu yana DDB İstanbul grubunda çalışıyor.

  Reklam yazarı olarak İş Bankası Bankamatik, Maximum, Doritos Akademi gibi uzun soluklu kampanyalara imza attı.

  2012 yılında kariyer molası verip dünya turuna çıktı. Döndüğünden beri de Tribal Worldwide İstanbul’un yaratıcı yönetmenliğini yapıyor.

  Tribal Worldwide İstanbul, kısa sürede hem geleneksel hem dijital işlerle Türkiye’nin en yaratıcı ajanslarında biri haline geldi.

  Ajans son 3 yıl içinde, Cannes Lions, Epica, Golden Drum dahil olmak üzere, uluslararası ve ulusal yarışmalardan 100’den fazla ödül kazandı. Ayrıca Büyük Ödül de dahil olmak üzere son 3 yılda Kristal Elma’dan 41 ödülle döndü.

  Arda Erdik, 2011 yılından beri de Kadir Has Üniversitesi’nde Reklam Yazarlığı dersleri veriyor.

 • Taylan Yapıcı
  Kurucu Ortak ve Kreatif Direktör
  BLAB

  Adanalı. İlkokul ve liseyi Mersin Toros Koleji’nde bitirdi. ODTÜ’de mühendislik okuduktan sonra girdiği Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nden mezun oldu, Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

  Ankara’da birtakım heyecanlı ancak başarısız girişimlerin ardından, kısa süreli Movida Plus Map, TBWA ISTANBUL, Kangaroo reklam ajanslarında; uzun süreli de TAYFA&WDO ya da değişen ismiyle BIG’de reklam yazarlığı ve yaratıcı grup başkanlığı yaparak birçok markaya hizmet verdi.

  Halen kurucu ortağı da olduğu BLAB’da kreatif direktör olarak bir şekilde hayatına devam etmektedir.

 • Umut Özsayar
  Kurucu Ortak
  Kompüter

  Reklamcılığa 2000'lerde başladı. Çeşitli ajanslarda reklam yazarlığı yaptıktan sonra 2009’da Kompüter’in kuruluşunda yer aldı. Yedi seneye yakındır Kompüter’de hem ortaklık hem reklam yazarlığı yapıyor.

 • Yeni Geleneksel

 • Burçin Ergünt
  Ajans Başkanı
  Güzel Sanatlar

  Türkiye’nin en köklü ajanslarından Güzel Sanatlar’ın DNA’sına yeni nesil iletişim araçlarını yerleştirme hedefiyle 2016 başında Ajans Başkanı olarak atanan Burçin Ergünt, kariyerinde kendisini her zaman, hem start-up dünyasının hem de iletişim sektörünün merkezinde konumlandırmış bir isim. Hali hazırda Güzel Sanatlar Grubu’nun ortağı ve yönetim kurulu üyesi olan Ergünt, aynı zamanda “N’oluyo” ikinci ekran uygulamasının ve Türkiye’nin yeni nesil ajanslarından “Blab”’ın da melek yatırımcılarından.


  Güzel Sanatlar Grubu’na Ping’in ortağı ve Ajans Başkanı olarak 2009’da katılan Burçin Ergünt, geçmişte kurucusu olduğu Logizmo, Aerodeon, aMVG, Mobimag, Bant ve Indragandi.com markaları ile de biliniyor.

  Reklamcılık kariyeri dışında aktif bir müzik dinleyicisi olan Burçin ERGÜNT uzun yıllardır profesyonel olarak DJ’lik de yapmaktadır.

 • Murat Zengin
  Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
  Uludağ İçecek

  2010 yılından bu yana Uludağ İçecek bünyesinde Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Murat Zengin, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi’nden Kamu Yönetimi ve Politika dalında MSC derecesi aldı. İş hayatına 1998 yılında Evyap’ta Asistan Ürün Müdürü olarak başlayan Zengin, 1998-2004 yılları arasında Ürün Müdürü, Ticari Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak devam etti. 2004-2007 yılları arasında Ülker’de, Yeni İş Geliştirmeden ve Kişisel Bakım Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2010 yılları arasında ise Ajans Ultra’da Başkan Yardımcılığı yaptı.

  Murat Zengin evli ve bir kedi sahibidir.

 • Mete Gazoz
  Milli Okçu

  Türk okçu. İstanbul Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde kariyerini sürdürmektedir. 17 yaşındaki okçu, 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılan Türkiye kafilesindeki en genç sporcu oldu.

 • Yeni Nesil Dergicilik

 • Can Zeydan
  Genel Yayın Yönetmeni
  Calling Mag

  1985 yılında Eskişehir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi'nde Ticaret ve Yönetim okuduktan sonra öğrenimine 2008-2012 yılları arasında Regent’s University ve London International College'da devam etti. Türkiye'ye dönüşüyle beraber, dört nesildir toptan gıda sektöründe faliyet gösteren ve merkezi Eskişehir'de olan aile şirketinde farklı konumlarda tecrübeler edindi.

  2014 yılında gençlik zamanlarında atılan tohumlar sayesinde Calling Mag’i kurdu. Şu anda yönetici olarak devam ettiği Zeydanlar şirketi ile beraber dergisini büyütüyor. Üreten insanları bir araya getirmekten mutluluk duyuyor.

 • James Hakan Dedeoğlu
  Yayın Direktörü
  Bant Mag.

  1980 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 2002 yılında mezun oldu. Stüdyo İmge ve Sistem Sensin bünyesinde çalıştıktan sonra 2003 yılında Aktüel dergisinde görev aldı. 2004 yılında Aylin Güngör ile birlikte kısa süreli Forward dergisini çıkardılar. 2004 Eylül ayında ise, hala yayın hayatına devam eden müzik, sinema, sanat ve kültür dergisi Bant dergisine start verdiler.

  2011 yılında isim değişikliği yaşayan dergi, Bant Mag. adıyla dijital ve aylık ücretsiz olarak yayın hayatına devam etti. Kurulduğu günden bu yana bir dergi olmanın yanı sıra konser, sergi, panel, gösterim gibi etkinlikler de düzenleyen Bant Mag. yedi yıldır Demonation Festivali'ni de düzenliyor. Bant Mag. ekibi aynı zamanda Babylon, Zorlu PSM dergilerini de yayına hazırlıyor.

  James Hakan Dedeoğlu yayıncılık kariyerinin yanı sıra TSU! ismi altında müzik yapıyor.

 • Seda Büktel
  Yayın Yönetmeni
  JR by Campaign

  1992 yılında Bursa’da doğdu. 2014 yılında Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra stajyer olarak başladığı Campaign Türkiye dergisinde editör olarak çalışmaya başladı. 2015 yılında Lift Content Factory bünyesinde, JR.’ların sesi olma vizyonuyla çıkarılmaya başlanan JR by Campaign dergisinin de ekibinde yer alarak, çeşitli konularda içeriklerin hazırlanmasına katkıda bulundu. Haziran 2016 itibarıyla da JR by Campaign dergisinin yayın yönetmenliği görevini üstlendi.

 • Youth Marketing

 • Eypio
  Müzisyen
 • Serhat Gürcü
  Ajans Başkanı
  YouthWorks

  2004’te kurduğu Youth Republic, Türkiye’de hedef kitle uzmanlığına dayalı ajans modellerinin öncüsü oldu. Bu süre zarfında Youth Republic, gençlik uzmanlığını birçok servisle birleştirerek entegre pazarlamanın da ilk örneklerini hayata geçiren pazarın büyük oyuncusu oldu. 11 yıl Ajans Başkanlığı görevini sürdüren Gürcü, Fortune dergisinin genç girişimci liderler ve yöneticilerin seçildiği “40 Yaş Altı 40” yönetici listesinde reklam –pazarlama sektöründen seçilen 2 kişiden birisi olarak 5 sene üst üste yer aldı. Gürcü, Aralık 2015’te Youth Republic’den ayrıldıktan sonra Türkiye’nin en büyük bağımsız kreatif ajanslarından Happy People Project ile birlikte hayata geçirdiği YouthWorks’de, Ajans Başkanı olarak kariyerine devam ediyor.

 • YouTube Moves People

 • Danilo Zanna
  Şef
  YouTube

  Danilo Zanna, 1982 yılında İtalya'nın Toskana bölgesinde Prato kentinde aşçı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Ailesinin ayak izlerini takip etti, çok ünlü İtalyan şeflerle çalışarak klasik bir eğitim aldı ve İtalyan mutfağı hakkında uzmanlaştı.

  İtalyan Aşçı şef aşık olduğu Türk kızı için yurt dışındaki kariyerini bırakarak Türkiye’ye yerleşti. Bir Türkle evli olmaktan ve ülkemizde yaşamaktan son derece mutlu. İstanbul’a yerleşir yerleşmez hemen kendine bir restaurant açmıştır. Bunun haricinde Kanal Türk’te Tv şefliği yapmaya başladı, bir süre sonra da Atv ‘de yayınlanan Zahide Yetiş’in programı “Zahide ile Hayata Yetiş” adlı programına transfer oldu. Aynı zamanda Danilo Zanna, Planet mutfak Kanalında kendi programı olan “İtalyan İşi” adlı programı hazırlayıp sunmaktadır. Danilo Zanna, öğrendiği ilginç Türkçesi ile de dikkat çekmektedir. Danilo Zanna, İstanbul, Mecidiyeköy’de bulunan “The Pizza Co” Restorantın sahibidir. Danilo Zanna, aynı zamanda da Kadir Has Üniversitesi İstanbul Culinary Enstitute’de her ay İtalyan yemekleri workshopu hazırlamakta ve ayrıca Üniversite de danışmanlık hizmeti vermektedir. Hem aşçılık, hem tv şefliği, hem Üniversite de danışmanlık ve restaurant işletmek Chef Danilo Zanna‘yı asla yormuyor. Bu kadar yoğun işe nasıl yetiştiğini soranlara ise şöyle cevap veriyor: ""Güneşi üzerinize doğdurmayın. Erken kalkan erken yol alır. Erken kalkın, zamanı dikkatli harcayın, evinize ve ailenize mutlaka ama mutlaka zaman ayırın. Önemli olan zamanı boşa tüketmeden kaliteli bir şekilde kullanabilmek.” Danilo Zanna, İstanbul’da yaşamaktadır ve 13 Mayıs 2012 tarihinde Tuğçe Demirbilek Zanna (d.20 Mart 1981) ile evlendi.

 • Haifa Beseisso
  YouTuber
  YouTube

  Haifa yeni arkadaşlar edinmek ve yeni şeyler denemek için tutku duyan bir seyyah. Gezileri ve videoları, kültürleri anlamayı ve Doğu ile dünyanın geri kalan kısmı arasında köprü oluşturmayı amaçlıyor. Kendini adadığı şeylerden biri önyargıları yıkmak ve insanların içindeki insani değerleri gösterebilmektir. Hayalini gerçekleştirmek için işinden ayrılan Haifa, uçmayı tam zamanlı işi haline getirerek “Fly with Haifa” ile herkesi yolculuğa çıkarıyor.

 • Manuel Reina
  Flamenko Dansçısı
  YouTube

  Manuel Reina, İspanya’da Sevilla şehrinde doğmuştur. Aile geleneğiyle dans çalışmalarına 6 yaşında José Galván Akademisinde başladı 16 yaşına kadar flamenko ve klasik bale eğitimi aldı.ve Sevilla’da İspanya’nın Ulusal dansçısı Manolo Marin ile devam etti. Aynı zamanda, 5 yıl boyunca Profesor Antonio Castillo’dan klasik dans eğitimi aldı. Sonra da Sevilla Konservatuarı’nda Manolete, Antonio Canales ile koreografi kurgulama çalışmalarına başladı.

  İlk olarak 9 yaşında profesyonel çalışmalarına başladı. 18 yaşında Dünyaca ünlü Jose Galvan Flamenko dans grubu ile dans etmeye başladı. Değişik Flamenco gruplarıyla dünyayı dolaştı. NewYork, Tokyo, Berlin ve Sao Paolo’da yaşadı. Dans gösterileri ve eğitmenlik yaptı. Flamenco üstünde çalışırken aynı zamanda modern dansları tanıma fırsatı buldu ve koreografi eğitimini derinleştirdi. Ballet Yoko Komatsubara ile koreografi yaptı. Japonya’da İspanya Milli Balesinden Luis Ortega ve Curro de Bormujos ile sahne aldı. Yer aldığı flamenco yapıtlardan bazıları ‘Tierra y Fuego’, ‘Carmen’, ‘Bernarda Alba’ dır. Paco Mora gösterilerinde birinci dansçı olarak yer aldı ve tüm Güney Amerika’yı dolaştı. Almanya, İsveç ve Hollanda turnesine çıktı. Yoko Komatsubara ile Festival Union’a katıldı. Kurucusu ve koreografı olduğu ‘Bato Tato-Flamenco Oriental Fusion’ grubuyla festivallere ve uluslararası organizasyonlara katıldı. 1998 yılında bir dans gösterisi için iki hafta Türkiye’de kaldığında şimdiki eşi Işıl Hanım ile tanıştı, 1999 yılında 3 aylığına tekrar geldiğinde Işıl Hanım ile yine görüştü, bu sefer onu da İspanya’ya götürüp orada evlendiler. 4 sene İspanya’da yaşadıktan sonra İstanbul’da yaşamaya karar verdiler. 2004 yılında İstanbul’a döndüklerinde “Etnik34 Creative Group” adı ile Flamenko dans okulu açtılar.

 • YouTube for Social Change

 • Akasya Aslıtürkmen
  Youtube Creator

  14 Nisan 1977 İstanbul doğumlu olan ünlü oyuncu serüvenine henüz küçük yaşta Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nun açtığı kursa katılarak başladı. Aynı dönem İstanbul Kanatlarımın Altında filminde oynadı ve profesonel hayatına ilk adımı atmış oldu. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun oldu. Semaver Kumpanya, İstanbul Devlet Tiyatroları gibi bir çok tiyatro kuruluşunda rol alan oyuncu, halen birçok televizyon dizisi, sinema filmi ve dublaj çalışmalarını sürdürmektedir.

  AkasyaAna, hamileliğinin 21. haftasında olan oyuncu Akasya Asıltürkmen’in, hamilelik ve doğum sonrasındaki sürecini, kendi eğlenceli üslubuyla izleyicilere aktardığı bir YouTube kanal olmayı hedefliyor. Zaman zaman deneyimlediği olaylar zaman zaman ise uzmanlarla yapacağı, hamilelik ve doğum sonrası konular hakkındaki röpörtajların bulunacağı kanalın hedefi ise hamileliğin ilk haftalarından, bebeğin dünyaya gelmesi ve çocuk yetiştirmeyle ilgili doğru ve sağlıklı bilgileri samimi, kendinden sakınmadan aynı deneyimi paylaşan ya da paylaşmak isteyen seyirciye ulaştırmak.

 • Ayşe Betül Çelik
  Akademisyen
  Sabancı Üniversitesi

  Prof. Dr. Ayşe Betül Çelik 2002 yılında Binghamton Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi doktorası almıştır. Halen Sabancı Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uyuşmazlık çözümü alanlarında ders vermekte olan Çelik, doktora tezini İstanbul’daki hemşehri ve Kürt dernekleri üzerine yazmıştır. 2009’da American University (A.B.D.) ve 2013’de de University of Sydney’de (Avustralya) ziyaretçi öğretim üyeliği yapmıştır. Çalışma alanları Kürt sorunu, zorunlu göç, sivil toplum ve barış inşȃası, toplumsal kutuplaşma ve mutabakat, toplumsal cinsiyet ve kültürel uyuşmazlık çözümü yöntemleridir. Akademik çalışmaları, Human Rights Quarterly, Journal of Refugee Studies, Europe-Asia Studies, New Perspectives on Turkey ve Patterns of Prejudice gibi alanında tanınmış birçok dergide ve derleme kitaplarda basılmıştır. Barış Vakfı kurucu üyesi de olan Prof. Çelik, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına da danışmanlık yapmıştır. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarına ve özel şirketlere uyuşmazlık çözümü, müzakere/arabuluculuk, diyalog ve toplumsal cinsiyet eğitimleri de vermektedir.

 • Barış Özcan
  Youtuber, hikaye anlatıcı
  YouTube

  THY, LC Waikiki, Türk Telekom gibi firmaların video içerik ve sunum ajansı. Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına danışmanlık ve sosyal medya hizmeti verdi. Geçmişte Photoshop, Flash, PDF gibi yazılım ürünlerini geliştiren Adobe’de 6 yıl boyunca Akdeniz Ülkeleri Satış Müdürlüğü yaptı. TRT, el-Cezire, CNNTürk gibi kanallarda yayınlanan belgeseller yaptı ve yönetti. Kişisel belgesellerini YouTube’da yapmaya devam ediyor. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayelerini 200.000’den fazla kişi takip ediyor. Bugüne kadar kurumlarda ve konferanslarda yüzlerce konuşma yaptı. Profesyonel bir keynote speaker ve TEDx konuşmacısı.

 • Jaki Baruh
  Moderatör

  1982 İzmir doğumlu. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Üretim Sistemleri mühendisliği mezunu.

  2002 - 2007 yılları arasında Hay Group, Accenture ve Quattro Business Consulting firmalarında insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı yaptı. 2007-2011 yılları arasında Uyku Tulumu Turizm Organizasyonda yaratıcı ortak olarak görev aldı. 2008 yılından günümüze oyunculuk yapmaktadır. 2012 yılından beri faaliyet gösteren eğitim organizasyon firması Work-with-Games'in kurucu ortağıdır.

  2012 yılından beri Türkiye’nin en çok izlenen Youtube kanallarından SokakRoportajlari.com’un ve yaratıcı video içerik ajansı TurkeyVideoNetwork’ün kurucu ortağı ve yöneticisi.

 • Yönetim Odası Ver. 2

 • Damla Şener Akkaynak
  Stratejik Planlama Koordinatoru ve Yönetim Kurulu Üyesi
  SERA Group

  Damla Şener Akkaynak, 2001 yilinda İngiltere’de Warwick Universitesi Endustri Muhendisligi mezun olduktan sonra, Arup Londra ofisinde mühendislik danismani olarak görev almistir. 2005-2007 yillari arasinda London Business School da MBA öğrenimini gördükten sonra, finansal piyasalar yonelip Goldman Sachs Londra ofisinde Gelişmekte olan ülkeler bölümünde finansal türev urunlerden sorumlu uzman olarak rol almistir. 2009 yilinda Turkiye ye dönüp inşaat sektöründeki öncülerden aile şirketi SERA Group da Stratejik Planlama Koordinatoru ve Yönetim Kurulu üyesi olmustur. 2014 itibariyle CFO olarak görevine devam etmektedir. SERA Group, Tav Havalimanlari Holding ve TAV insaat in ortağıdır. Ayni zamanda 2011 itibariyle de Istanbul Deniz Otobusleri (IDO) diger iştirakleri arasinda yer almaktadir.

 • Orçun Onural
  Kurucu Ortak
  Happy People Project

  Almanya Frei Universitat İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına tur operatörü olarak başladı ve 2 sene boyunca dünyayı dolaştı.

  Reklamcılık sektörüne 1995’de Cenajans Grey’de JR müşteri temsilcisi olarak adım attı. 1997’de Müşteri Temsilcisi olarak girdiği ve 10 yıl çalıştığı Klan Euro RSCG’de (Havas) genel müdürlüğe kadar yükseldi. Görevi süresince Kuzey Afrika bölgesi yöneticisi olarak da görev yaptı.

  Art Grup’a Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak katıldı ve 5 yıl boyunca Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası, Ağaoğlu İnşaat, Yataş, Dimes gibi müşterilerin kazanılmasında önemli rol oynadı. Art Grup’un Azerbaycan ve Arnavutluk operasyonlarını başlattı. Bir Türk markasının o güne dek kullandığı en meşhur ünlü olan Kevin Costner’ın Türkiye’ye gelmesini sağladı. “Kevin Costner, Feel Like a Star» projesinin fikir ve uygulama aşamalarının mimarı oldu.

  Türkiye’de hemen her sektörde 200’den fazla markaya hizmet eden Orçun, 2011’de Happy People Project’i kurdu. Orçun Reklamcılar Derneği üyesidir ve 4 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Marka Yönetimi dersi vermektedir.

 • Osman Geylan
  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  Gilan Mücevher

  Osman Geylan 1986 yılında Bursa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini İstanbul’da aldıktan sonra üniversite eğitimini Amerika’da tamamladı. University of Virginia’nın McIntire School of Commerce fakültesinin Finans ve İşletme bölümünden mezun oldu. Ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Geylan, çalışma hayatına erken yaşlarda başladı. Yüksek mücevher alanında üretim, pazarlama ve kıymetli taş tedariki gibi birçok bölümde görev yaptı. Amerikan Elite Traveler dergisinin dünyada lüksü yöneten ailelerden biri olarak tanımladığı Geylan ailesinin ikinci kuşak temsilcisi olan Osman Geylan, Gilan Mücevher’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Mücevhere olan tutkusunun yanı sıra küçük yaşlardan beri otomobil sporları ile ilgilenen Geylan, iş dışındaki vaktini çoğunlukla otomobil yarışları ve yüksek saatçilik koleksiyonu ile değerlendiriyor.

  İstanbul’da yaşayan Osman Geylan, işi gereği yaşamının büyük bir kısmını dünyanın çeşitli yerlerinde kıymetli taş arayarak geçiriyor.

 • Pelin Akın
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Akfen Holding

  2010 yılında İngiltere’de Surrey Üniversitesi İspanyolca İşletme Bölümü’nden mezun olan Pelin Akın, iş hayatına ilk olarak Madrid’de Deutsche Bank Finans departmanının Strateji bölümünde başladı. Türkiye’ye döndükten sonra TAV Havalimanları Holding bünyesinde çalışmaya başlayarak geleceğin yöneticisi olarak yetiştirilmek üzere MT Programına katıldı. Şu anda, TAV Havalimanları Holding Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi, Akfen Holding Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi, IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği ve Akfen GYO’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Hâlihazırda DEİK İspanyol İş Konseyi’nde ve DEİK İngiliz İş Konseyi’nde farklı çalışma gruplarında yer alan Akın, aynı zamanda 1999 yılında Akfen Holding tarafından kurulan TİKAV’da (Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı) Mütevelli Heyet Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif çalışmalarda bulunmaktadır. Duke of Edinburgh International Award Türkiye Programı’nın Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Akın, London School of Economics’de (LSE) kurulan Çağdaş Türkiye Araştırmalar Kürsüsü’nde 2010 yılından bu yana Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Türkiye ve İngiltere arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel alandaki ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla 2011 yılında kurulan Tatlıdil Forumu’nun organizatörlüğünü üstlenen Pelin Akın’ın TÜSİAD, TİKAD, TÜRKONFED, Genç Başkanlar Organizasyonu (YPO), TOBB Genç Girişimciler Danışma Kurulu ve Dünya Ekonomi Forumu Küresel Şekillendiriciler üyelikleri bulunmaktadır. Akın, 2015 yılında TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği’ne ve TÜRKONFED, PODEM ve TAİDER Yönetim Kurulu Üyelikleri’ne seçilmiştir.

 • Young Blood Vol II

 • Zeynep Aslı Filis
  Sanat Yönetmeni
  PUNCH

  2007 yılında Ekonomi okumayı düşünerek girdiği Sabancı Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü seçip 2010 yılında Alametifarika, 2011-2012 yılları arasında McCann Erickson’da art director stajyerliği yaparak reklamcılık kariyerine hiç beklemediği şekilde giriş yaptı.

  2012-2014 yılları arasında Rabarba’da art direktör olarak çalıştı. Burada dijital ağırlıklı olmak üzere Enpara, Turkcell, Pepsi, Nescafe, Anadolu Sigorta, Cornetto, Dove, Lipton, MediaMarkt gibi markaların kampanyalarında görev aldı. 2014 yılında art direktörlüğünü yaptığı Anadolu Sigorta - Aduket Şoku viral filmi iki Kristal Elma, bir Bronz Elma ile ödüllendirildi.

  2014 yılından itibaren de Punch’ta sanat yönetmenliği yapan Filis, 2015’te ekip arkadaşıyla beraber Young Lions Türkiye Siber kategorisinde ikincilik kazandı.

  Ayrıca aynı sene içerisinde görev aldığı projelerden; “Change.org - Özgecan Yasası” filmi iki Kristal Elma, bir Bronz Elma, iki Felis, “Garanti Bankası - Gol Olur Mu?” projesi bir Kristal Elma, “Coca Cola - Bir Kolayı Çok Sevdim” filmi bir Felis, “Turkcell - Yerli Müzik Yabancıdan Dinlenmez” filmi bir Felis ile ödüllendirildi.

 • Efe Kaptanoğlu
  Sanat Yönetmeni
  Alametifarika

  Balıkesir’de gözlerini açtığında 1987 yılının ilk sabahıydı. 2005 yılında Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni kazanarak İstanbul'a taşındı. 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümüne geçti. Mezun olduktan sonra Happy People Project, FCB ve Y&R Team Red'de çalıştı. Mart 2016'dan beri de Alametifarika'da çalışıyor. Ayrıca Instagram’ın YemekAbi’si, yemek yapmayı da yemeyi de pek seviyor.

 • Özlem Özel
  Reklam Yazarı
  Publicis İstanbul

  Marmara İletişim’den 2012’de mezun oldu ama kariyeri 2010’da DDB&Co İstanbul’da stajyer olarak başladı. Sonrasında Mullen Lowe İstanbul ve Havas Worldwide İstanbul’da çalıştı. Şimdi, Publicis İstanbul’da reklam yazarı olarak çalışıyor.

  Unilever Türkiye ve Amet Bölgesi, J&J Türkiye, Finansbank, Anadolu Jet, LG Türkiye, Ferrero Türkiye, Audi, Peugeot, İstikbal gibi markalara fikir üreten Özlem, şu sıralar Nescafe, Maggi, Tefal, Rowenta ve Dacia için üretiyor. Yerli ve yabancı yaratıcılık festivallerinde ödüller alıyor.

 • Ulaş Bozan
  Stratejik Planlama Direktör Yardımcısı
  People Initiative

  İTÜ Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra IEDC Bled School of Management’ta yöneticilik programını tamamladı ve yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi bölümünde gerçekleştirdi.

  İletişimin dünyayı değiştirebilecek yegane alan olduğuna inandığı için iletişim sektöründe çalışmaya başladı. 2010’da çalışmaya başladığı People Initiative’de şu anda stratejik planlama direktör yardımcılığı görevini yürütüyor. Türk Telekom, Türk Hava Yolları, FIAT, Aygaz, Opet ve LCWAIKIKI ise hizmet verdiği markalar arasında.

  Yaratıcılık konusundaki merakını, mühendislik altyapısı ile birleştiren Ulaş Bozan, sektörde geride bıraktığı altı yıl içerisinde ajansının Kristal Elma, Felis, Arvak ve ODD gibi yarışmalarda ödüller kazanmasında büyük rol oynadı. Bu yıl ise Cannes Lions Türkiye elemeleri medya kategorisinde birinci olan Ulaş Bozan’ın ödülleri sadece medya ile sınırlı değil. Bir yandan devam ettirmeye çalıştığı akademik yaşamında da Türkiye genelinde katıldığı birçok yarışmadan birinciliklerle döndü.

  Ulaş, şu sıralar içinde bulunduğu sektörün, toplumsal sorunların çözümünde daha etkin rol oynaması için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Yurtdışı vs Türkiye

 • Eren Kantarlı
  Pazarlama Müdürü
  Fiber Google

  Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. Uluslararası Pazarlama alanındaki yüksek lisans derecesini İsveç’te MDH Master Academy’den, Pazarlama Yönetimi derecesini ise İrlanda’da UCD Michael Smurfit Business School’dan aldı.

  Satış alanında Procter and Gamble’da başladığı kariyerine, Google’da pazarlama alanında devam etti. Türkiye, Yunanistan ve Rusya’da dijital pazarlama, tüketici ve ticari pazarlama alanlarında proje liderliği görevlerini aldı. 2011 yılında Google’ın Kaliforniya’daki genel merkezine transfer olmadan önce 45’ten fazla ülkenin pazarlama bütçelerini yönetti. Halen Silikon Vadisi’nde pazarlama danışmanlığı ve yöneticiliği yapıyor. Öne çıkan ürünleri Google Maps, Android Pay ve Google Fiber’dir.

  Aynı zamanda profesyonel yelkenci olan Eren, Rolex Big Boat Regatta, J24 Western Regionals gibi dünyaca ünlü yarışlarda derecelere sahip.

 • Güney Soykan
  Sr. Art Direktör
  J. Walter Thompson Amsterdam

  Reklamcılığa Diş Hekimliği Fakültesi’ni bırakıp Grafik Tasarım okumaya karar vererek başladı. DDB&Co ve TBWA\Istanbul’da Sanat Yönetmeni ve Kreatif Grup Lideri olarak çalıştı. Bu ajanslarda Efes Pilsen, Anadolu Efes, Akbank, Finansbank, TeknoSA, CNN Türk, Radikal ve IKEA başta olmak üzere pek çok marka için işler yaptı. Cannes Lions, D&AD, One Show ve Kristal Elma gibi prestijli yarışmalarda ödüller kazandı, işleri ulusalararası dergilerde kapak olarak yayınlandı.

  2014 yılında Amsterdam’a taşınarak J. Walter Thompson Amsterdam’da Sr. Art Direktör olarak çalışmaya başladı. Güney bu yıl Cannes Lions’da iki Grand Prix de dahil olmak üzere toplam 17 ödül kazandı.

  Kariyeri boyunca 150’den fazla ödül kazanan Güney, Amsterdam’da karısı Zeynep ve oğlu Arda’yla birlikte yaşıyor.

 • Lawrence Du Pre
  CEO
  Medina Turgul DDB

  Reklam ve iletişimde, global ve yerel ofislerde, stratejik planlama ve müşteri ilişkileri pozisyonlarında 29 yıllık tecrübeye sahip olan Du Pre, İngiltere, İtalya ve Türkiye’de çalıştı.

  Cambridge Üniversitesi’nden Tarih dalında master derecesini aldıktan sonra, o dönemde İngiltere’nin bir numaralı ajansı olan JWT’de kariyerine başladı. İki sene sonra ajansın en genç müşteri direktörü oldu. JWT İngiltere’de 5 yıllık bir tecrübeden sonra Manajans/JWT İstanbul’da stratejik planlama, medya ve uluslararası müşterilerden sorumlu olarak yöneticilik görevine getirildi.

  İstanbul’daki görevini takiben İtalya’ya gitti, Lowe’da Unilever’in dondurma markası Algida için Global Müşteri İlişkileri Direktörlüğü görevini üstlendi. Bu görevinde Magnum markasının ilk yeni varyant lansmanlarını yönetti ve markanın uzun dönemli stratejisi olan çikolata pazarına girme plan ve stratejilerini yönetti.

  Ardından gelen danışmanlık çalışmalarından sonra WPP İletişim Grubu’nun butik ajansı Red Cell’de yönetici pozisyonunda görev yaptı.

  2004’te, en sevdiği şehir İstanbul’a, Medina Turgul DDB’de çalışmak için geri döndü. Medina Turgul DDB’de uluslararası müşteriler, network ilişkileri ve yeni müşteriler/konkurlardan sorumlu yönetici olarak göreve başladı. Tribal Worldwide İstanbul’un kurulma aşamasında aktif rol aldı ve verdiği hizmetlerin uluslararası bilinirliğe ulaşması için katkıda bulundu.

  Sorumlu olduğu markalar için yönettiği kampanyalardan 4’ü Altın Effie olmak üzere 13 Effie kazandı. Medina Turgul DDB, 2004-2015 yılları arasında Türkiye’nin en çok Effie kazanan ajansı olmakla birlikte; 2011 yılında aldıkları Effie ödülleri ile Avrupa’nın en başarılı ajansı olarak gösterildi.

 • Zeynep Orbay
  Art Direktör/Tasarımcı
  Wieden + Kennedy Amsterdam

  1984 yılında Zürih'te doğdu. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nü fakülte birincisi olarak bitirdikten sonra Fulbright bursu ile School of Visual Arts, New York’ta master yaptı. Burada Stefan Sagmeister, Maria Kalman ve Steven Heller gibi isimlerden ders aldı. Paula Rhodes Exceptional Achievement in Design Ödülü ile mezun oldu.

  Paula Scher (Pentagram) ve Milton Glaser’ın yanında staj yaptı. Rafineri, New York City Ballet, McCann Erickson NY ve TBWA\İstanbul’da sanat yönetmeni olarak çalıştı. MasterCard, Verizon, Akbank, Anadolu Efes, IKEA, Efes Pilsen, Corona, Milka ve Nike başta olmak üzere birçok marka için işler yaptı.

  Cannes, One Show, D&AD, Eurobest, Golden Drum ve Kristal Elma gibi yarışmalarda tasarım kategorisinde Grand Prix de dahil olmak üzere birçok yurt içi ve yurt dışı ödül kazandı. İşleri pek çok tasarım kitabında yayınlanan Zeynep şu anda Wieden & Kennedy Amsterdam’da senior tasarımcı olarak çalışıyor.

 • Moderatörler

 • Serdar Kuzuloğlu
  Gazeteci

  1995 yılında girdiği medya sektöründe birçok farklı görev üstlendi. Meslek hayatı boyunca trendleri ve teknolojiyi takip edip okuyucu, dinleyici ve izleyicilerime aktarmaya çalıştı. Bu çabasını hala, her fırsatta sürdürüyor.

  Posta, Fanatik, Milliyet, Finansal Forum, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı (ayrıca Cumhuriyet hariç hepsinin web sitelerinin kuruluşunda görev aldı).

  Yanı sıra PC WORLD, ComputerWeek, .net, Paprika dergilerinde düzenli köşe yazarlığı yaptı.

  Radyo Kozmos ve NTV Radyo’da uzun yıllar program yaptı.

  Technology Channel, Business Channel, TRT Haber ve TRT 1’de TV programları hazırlayıp sundu.

  Yeni Nesil Hizmetler Direktörü olarak çalıştığı Doğan TV Holding’de grubun tüm markalarının dijital kurulumlarını tamamladı, stratejilerini belirleyerek yönetti.

  MYK Medya adıyla kurduğu dijital ajansta yirmiyi aşkın iç yapıma sahip internet televizyonu Televidyon, birçok ilke imza atan teknoloji haber portalı Yahoyt, lokasyon tabanlı sosyal ağ Kaybolduk.biz ve Türkiye’nin ilk nostalji temalı video sitesi Alkışlarla Yaşıyorum gibi hala gururla andığı bir dizi projeyi hayata geçirdi.

  Halen başta blogu olmak üzere her fırsatta yazmaya; öğrendiklerini paylaşmaya devam ediyor ve kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Bilgi Üniversitesi / Next Academy’de ‘Sosyal Medyada İletişim ve Pazarlama’ başlıklı yüksek lisans dersini veriyor.

  Bir yandan da 2014 yılında blogunda başladığı Haftanın Özeti serisinin taşındığı Dünya Halleri sitesinin Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor.

  Bütün bu uğraşlardan kalan zamanlarda danışmanlık yapıyor, konferanslarda fikirlerini paylaşıyor, bir dizi dijital projede yatırımcı ve girişimci olarak yer alıyor.

 • Hakan Akben
  Dijital İletişim Danışmanı

  Öğrencilik yıllarında bilişim muhabirliği yaparak çalışma hayatına başladı. Show TV ve Skyturk 360’ta yayınlanan Teknotrend ve Silikon Vadisi teknoloji programlarına, içerik editörü ve yardımcı sunucu şapkalarıyla katkıda bulundu.

  Adobe Systems’ta Türkiye, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa Ülkelerinden Sorumlu Bölge Pazarlama Müdürü olarak çalıştı.

  Samsung'un kurumsal pazarlama ekibinde, BT'nin tüketicileştirilmesi vizyonuna hizmet eden, pazarlama ve iletişim projeleri gerçekleştirdi.

  Şu an, teknoloji ve B2B ekseninde faaliyet gösteren kurumlara dijital iletişim teknolojileri ve içerik danışmanlığı hizmetleri veriyor, terzi işi projeler gerçekleştiriyor. Campaign Türkiye dergisinde ve kişisel blogunda dijital çağda üretkenlik ve trendler üzerine yazıyor.

 • Ahmet Akın
  Kurucu Ortak ve Ajans Başkanı
  Kramp

  Kramp’ın kurucu ortağı ve ajans başkanı olan Ahmet Akın, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of Rochester Simon Business School’da MBA eğitimini tamamladı.

  Reklamcılık mesleğine Güzel Sanatlar / Saatchi & Saatchi’de başladı. Daha sonra 9 yıl çalıştığı TBWA Istanbul’da başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2009-2013 döneminde, Leo Burnett İstanbul, Arc, Leo Health ve Leo PR’dan sorumlu CEO olarak Leo Burnett Türkiye Grubu'nda çalıştı. 2010-2013 döneminde Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ayrıca 2011-2013 döneminde Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. 2013-2014 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Bölümü’nde ders veriyor.

 • Yelda Aktuna
  Kurucu
  Ronin

  1976’da Ankara’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.

  2000’de Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’de iş hayatına atıldı. Burada sırasıyla stratejik planlamacı, stratejik planlama direktörü, stratejik planlamadan sorumlu başkan yardımcısı ve genel müdür pozisyonlarında bulundu, onlarca marka için yüzlerce kampanyada görev aldı, ajansının stratejik yetkinlik ile tanınmasında rol oynadı.

  2014’te ajans hayatına veda ederek yeni arayışlara girdi ve araştırma sektörünün parlayan yıldızı FutureBright’ın genel müdürü oldu. Burada geçirdiği süre boyunca birçok marka için araştırma ve konumlama projeleri yürüttü.

  2015’te sektöre yeni bir soluk getirme amacıyla Ronin’i kurdu.

  2004’ten beri reklam ve marka ile ilgili eğitim ve seminerler veriyor. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde Stratejik Planlama dersi hocası.

  Evli, bir karakedi sahibi.